Zlatne niti ćirilice
U okviru akcije Negujemo srpski jezik, koju Ambasada Srbije u Švajcarskoj sprovodi u saradnji s Ministarstvom kulture i informisanja, prošlog petka je u zgradi ambasade u Bernu organizovana izložba veza i zlatoveza ćiriličnog pisma "Zlatne niti ćirilice" udruženja Beo-etno vizija iz Beograda.
Otvarajući skup u Bernu dr Snežana Janković, ambasador Srbije u Švajcarskoj, istakla je da je ambasada prošle godine započela akciju Negujmo srpski jezik, imajući u vidu veliki broj naših ljudi u ovoj zemlji i potrebu da se kod mladih generacija koje su rođene u Švajcarskoj očuvaju srpski jezik i pismo, kao središte očuvanja identiteta, kulture i tradicije.
Na izložbi su viđena slova izvezena u zlatovezu s motivima iz "Miroslavljevog jevanđelja". Slova iz ovog starog rukopisa pokazuju ne samo lepotu i savršenstvo našeg pisma, već i lepotu i savršenost veza, koji je danas nepravedno potisnut i zaboravljen, a koji su članice ovog udruženja ponovo oživele.
Nema ravnodušnih
Učestvovanjem u radionici i đaci i roditelji još jednom su pokazali da se, iako su daleko od otadžbine, trude da čuvaju svoju kulturu i tradiciju i da neguju ćirilično pismo.
Pored radionice, roditelji đaka dopunske škole bili su oduševljeni i izložbom izvezenih slova iz "Miroslavljevog jevanđelja".
Svako ko je imao priliku da vidi ove radove ne može pred njima ostati ravnodušan, zajednički je komentar roditelja.
Izložbu, predavanje i radionicu u crkvi Svete Trojice u Cirihu su otvorili i blagoslovili otac Branimir i episkop raško-prizrenski Teodosije. Đaci Dopunske škole na srpskom jeziku kantona Argau i polaznici veronauke pri ovoj crkvi imali su priliku da nauče jedan od starih zanata - pustovanje vune. Salu je ispunio žagor dece koja su bila ushićena novim i kreativnim saznanjem i koja su uživala u bojama i šarenilu vune kojom su ukrašavala vunene kuglice. Članice Beo-etno vizije iz Beograda Vera Avlijaš i Nataša Cvejić zarazile su svojim entuzijazmom sve male učesnike radionice, pa čak i njihove mame.
- Ove divne kugle koje su ukrašene ćiriličkim slovima i motivima sa narodnih nošnji imala sam priliku da vidim na internetu. Drago mi je što sam mogla da upoznam njihove autorke i da od njih naučim ovu tehniku. Ovo je stvarno nešto najlepše što sam imala priliku da vidim - rekla je Aleksandra, majka jednog od učenika.