Obavezna vakcina protiv boginja?
Nemački ministar zdravstva Jens Špan planira donošenje preporuke saveznim pokrajinama o obaveznom vakcinisanju dece protiv boginja, a posle Brandenburga i najmnogoljudnija savezna pokrajina Severna Rajna Vestfalija planira da uvede obavezno vakcinisanje, javljaju nemački mediji.
Ministar Špan, inače iz vladajuće Demohrišćanske unije najavio je posle razgovora s koalicionim partnerom, Socijaldemokratskom partijom Nemačke (SPD), preporuku o obaveznom vakcinisanju za decu koja polaze u vrtiće i škole.
S obzirom na to da je reč o pitanju vezanom za školstvo i obrazovanje, što je u Nemačkoj u nadležnosti saveznih pokrajina, odluku donose same pokrajine, ali bi preporuka sa saveznog nivoa mogla da to ubrza.
Savezna pokrajina Brandenburg je u petak proglasila obavezno vakcinisanje za svu decu, a sličnu meru je najavila i Severna Rajna Vestfalija. Posle izbijanja epidemije boginja u nekim delovima Donje Saksonije i Šlezvig Holštajna i ove pokrajine podržavaju obavezno vakcinisanje. Postoji namera da se pooštri Zakon o vakcinaciji - roditelji koji prilikom upisivanja dece u obdaništa nemaju potvrdu o vakcinaciji trebalo bi da budu prijavljeni Saveznom zavodu za zdravlje.
U Nemačkoj ne postoji obaveza vakcinisanja, za razliku od na primer Francuske ili Italije.
Dr Ratomirka Strugar je lekar na klinici u Bremenu i kaže da nije upoznata sa predlogom novog zakona i preporukama sa najvišeg nivoa, ali razume da se i na taj način mora regulisati zaštita stanovništva od epidemije zaraznih bolesti.
- Nemačka populacija je veoma dobro edukovana i ima pozitivan stav prema redovnom vakcinisanju dece. Ipak, treba uzeti u obzir da je prethodnih godina veliki priliv stanovništva iz drugih zemalja koji dolaze iz različitih kultura, drugih shvatanja i odnosa prema zdravlju. Smatram da zato treba preduzeti veće mere predostrožnosti. Ja sam sa porodicom stigla iz Srbije pre nešto više od dve godine i kao lekar uvek sam poštovala mišljenje struke tako da su obe moje ćerke vakcinisane prema predviđenom programu. Međutim, uočavam razliku u dinamici kada su u pitanju pojedine vakcine. Starija ćerka je sve vakcine primila u Srbiji i poslednju pred polazak u školu, a sada je na redu mlađa i planirala sam da je vakcinišem pred polazak u školu. Stav ovdašnjih stručnjaka je da deca treba što ranije da prime vakcinu, jer tada imuni sistem bolje reaguje. Zato smo baš za maj zakazali vakcinaciju za mlađu ćerku koja tek ide u vrtić, a koju bi u Srbiji primila pred sam polazak u školu, znači za dve godine - kaže za "Vesti" dr Ratomirka Strugar.
Ona smatra da bi zakon o obaveznom vakcinisanju morao da važi za školsku decu. Predškolci mogu da ostanu i kod kuće, jer boravak u vrtićima nije obavezan.
Mirjana Srijemac medicinska sestra iz Dortmunda navodi da su boginje jedna vrsta virusa i da ih dobijaju osobe sa slabim imunitetom.
- Po običaju dobijaju ih deca i odrasli koji nisu vakcinisani. Moja preporuka je obavezno vakcinisanje.
Poslušati preporuke stručnjaka
Sanja Kantar Stojković je medicinska sestra u Vitenu i ističe da su njena deca vakcinisana.
- Mislim to je vrlo važno. Sve što Institut "Robert Koh" preporuči treba poslušati. Ne bi ni zdravstveno osiguranje u Nemačkoj snosilo troškove vakcine, da to nije dobro. Kao i svaki lek i vakcina može imati rizik, ali je to stvarno malo slučajeva kad se uporedi korist vakcine. Kad se dete ozbiljno razboli onda je kasno. Zbog vakcine neke bolesti danas više ne postoje, ali ako se narod ne vakciniše onda će se te bolesti opet pojaviti.
Nije dovoljno 90 odsto
Broj obolelih od malih boginja u Nemačkoj 2017. godine se utrostručio u poređenju sa 2016, bez obzira na to što je sve više dece koja su primila vakcinu protiv te bolesti, što je bio alarm za vlasti jer se loši trendovi teško preokreću.
Institut "Robert Koh" saopštio je da je zarazni virus prošle godine dijagnostifikovan u 919 dokumentovanih slučajeva, a tokom 2016. bilo je 325 registrovanih oboljenja. Portparolka Instituta Suzana Glasmaher kaže da, kada je reč o malim boginjama, postoje velike oscilacije u broju obolelih: 2013. bilo je 1.769 registrovanih slučajeva, 2014. samo 442, a 2015. je registrovano 1.769 obolelih.
Stručnjaci Instituta "Robert Koh", na koje se poziva nemačka štampa, navode da je potrebno vakcinisati 95 odsto dece da u Nemačkoj tog oboljenja više uopšte ne bi bilo.
Birgit Stojver, portparolka za zdravstvena pitanja grada - savezne pokrajine Hamburg, ocenila je da kvota od 90 posto nije dovoljna.
- Ova kvota više nije dovoljna kako bi se zaraza sprečila, a pogotovo ne ako se želi potpuno iskorenjivanje boginja - rekla je ona za agenciju DPA.