Horska pesma otadžbini
U Dominikus centru, drugom bogoslužbenom mestu u Minhenu, gde je paraklis Pokrova presvete Bogorodice, posle nedeljne liturgije održana je akademija posvećena obeležavanju 100 godina od završetka Velikog rata. Na liturgiji su činodejstvovali protojerej-stavrofor Milorad Jovanović i protojerej Ilija Romić, a zajedno s njima služio je i protojerej-stavrofor Nikolaj Zabelič, sveštenik Ruske pravoslavne crkve u Minhenu.
Njemu je protojerej-stavrofor Jovanović zahvalio rečima da su Rusi i Srbi bili, a i danas su zajedno i dodao da će Crkvena opština Minhen pomoći gradnju hrama Ruske pravoslavne crkve u glavnom gradu Bavarske.
Posle podele nafore vernici su se preselili u salu, gde je održana akademija. Akademija je, u sali ispunjenjoj do poslednjeg mesta, počela pevanjem himne "Bože pravde" u izvođenju hora Singidunum pod upravom dirigenta Vladimira Milosavljevića. Zatim je o događajima pred početak Velikog rata, njegovom toku i završetku govorio student pravoslavne teologije u Minhenu Predrag Janković.
- Kraj 19. veka obeležili su događaji u Evropi, koji su nastavljeni i u 20. veku sve do 1914. godine i izbijanja Velikog rata, pa je taj period nazvan dugi 19. vek. Malena Srbija je već u prvoj godini rata zabeležila dve briljantne pobede nad višestruko brojnijom i bolje naoružanom vojnom silom Austrougarske. Dogodilo se to u Cerskoj i Kolubarskoj bici posle čega se svet divio hrabrosti i veštini ratovanja srpske vojske i njenih komandanata. Posle toga usledila je žestoka odmazda Austrougarske uz podršku Nemačke, a onda i veliko stradanje civila i povlačenje vojske i naroda preko Albanije - naglasio je Janković i ilustrovao to podacima o stradanju srpske vojske i civilnog stanovništva.
Učenici veronauke i srpskog jezika pri Crkvenoj opštini Minhen su sa svojom nastavnicom Nadom Kovačević pripremili prigodan program koji je oduševio sve prisutne . Program je vodila Lenka Stojadinović, a Valentina Erceg i Teodora Kovačević otpevale su pesmu "Tamo daleko". Stefan Tomašević je pročitao besedu kralja Petra I kojom se obratio deci borcima u Velikom ratu u vreme odbrane Beograda. Ivona Delević je pročitala pesmu "Izgnanici" čija je skraćena verzija "Kreće se lađa francuska" mnogo poznatija, a Sofija Kovačević je kazivala stihove poznate pesme "Plava grobnica" Milutina Bojića.
Sve prisutne je posebno ganula pesma "Crven cvete" koja je posvećena kosovskim junacima, a otpevala ju je Katarina Barač članica hora Singidunum. Akademija je završena pesmom "Ovo je Srbija" koju su sa članovima hora pevali prisutni na akademiji.
Cveće za nastavnicu
Učesnicima akademije zahvalio je protojerej-stavrofor Milorad Jovanović i uručio buket cveća Nadi Kovačević, profesoru srpskog jezika, kao priznanje za program koji su izveli učenici veronauke i maternjeg jezika.
Mala Srbija, veliko čudo
Protojerej Ilija Romić je posle predavanja dodao nekoliko vrlo značajnih detalja vezanih za Veliki rat.
- Mala Srbija napravila je veliko čudo u Prvom svetskom ratu zahvaljujući veri, pravoslavlju i rodoljublju. Vladika Nikolaj je poslat od predsednika Vlade Srbije Nikole Pašića na Zapad da moli saveznike da uđu u rat i pomognu Srbiji. Dva njegova učenika su se za vreme Albanske golgote zamonašili i to su bili kasnije arhimandrit Justin Popović Ćelijski i kasnije episkop Irinej Đorđević. Taj čin i delovanje vladike Nikolaja uz ogromnu žrtvu srpske vojske pokazali su da je naše najjače oružje naša vera i krst i time pobeđujemo. Bez toga mi samo gubimo, a to se videlo i u prošlosti, od izgubljene Krajine, pola Bosne i Kosova i Metohije, a ranije severne Makedonije ili Stare Srbije - rekao je protojerej Ilija Romić.