Etno zvuci očarali Diseldorf
Kulturno-umetničko društvo Moravac iz Diseldorfa je jedan od najstarijih srpskih folklornih ansambala u Nemačkoj i iza sebe ima bogatu tradiciju dužu od četiri decenije.
Na repertoaru virtuoza Moravca nalaze se skoro sve koreografije iz Srbije, a na ideju umetničkih rukovodioca Sandre i Pavla Aničića rešili su da bogat repertoar dopune izvornim pesmama i tradicionalnim, pomalo zaboravljenim instrumentima. U tu svrhu pomoć potražili od poznatih umetnika dr Sanje Ranković, etnomuzikologa, Miloša Nikolića, doktora muzičke umetnosti koji svira kaval, gajde, klarinet i frulu i Miroslava Nisića, harmonikaša.
Pod svodovima Parohijskog doma hrama Svetog Save u Diseldorfu KUD Moravac je organizovao koncert srpskog tradicionalnog pevanja i sviranja. Dvorana Parohijskog doma bila je popunjena do poslednjeg mesta i u njoj se našlo više od 350 duša. Domaćin koncerta ih je okupio s blagoslovom episkopa Andreja i uz podršku sveštenstva i starešine diseldorfskog hrama, protojereja Danila Radmilovića.
Ponosni na nasleđe
- Pesma nastaje da bi se onome koji je sluša prenela određena poruka.
U širokoj paleti srpskih tradicionalnih pesama izvedenih na koncertu mogli smo prepoznati pesme motivisane običajima, pesme ljubavnog sadržaja, ali i pesme duhovnog i rodoljubivog karaktera.
Njih je stvarao srpski narodni genije, čije muzičko nasleđe možemo ljubomorno čuvati i s ponosom ga pred svetom pokazivati. Koncert je za cilj imao da se ovo pomalo zaboravljeno narodno nasleđe prikaže - kaže Sandra Aničić.
Publici su se premijerno predstavili ženska i muška pevačka grupa kojima rukovode Sandra i Pavle Aničić, a uz njih su nastupili uvaženi umetnici iz Srbije. Sanja Ranković je izvodila tradicionalne srpske pesme, Miloš Nikolić je pokazao svoje majstorstvo na klarinetu, kavalu, gajdama i fruli, Stefan Ranković je svirao trubu, a Miroslav Nisić, student muzike na Univerzitetu umetnosti u Esenu, pokazao je zašto je svojevremeno pobedio na festivalu Prva harmonike Srbije u Sokobanji.
Cilj koncerta bio je predstavljanje bogatog muzičkog nasleđa našeg naroda i u potpunosti je ispunjen jer su kraj veličanstvenih nastupa svi u publici dočekali stojeći i dugim aplauzima pozdravili svoju decu i umetnike iz Beograda.
- Značaj koncerta je višestruk. Za decu je ovaj događaj potvrda njihovog višegodišnjeg amaterskog bavljenja srpskom tradicionalnom muzikom. Za publiku je ovo bila prilika da se upoznaju sa samim korenima bogate srpske muzičke baštine. Ovaj muzički susret naše dece i priznatih umetnika iz Srbije predstavlja, za mene lično, potvrdu nekih mojih postulata u pedagoškom radu sa srpskom omladinom u rasejanju. Ovde, daleko od matice, postoji pregršt neotkrivenih talenata, na čijem je unapređenju neophodno raditi stručno i sistematski - ističe Pavle Aničić.
Novi nivo
Danilo Radmilović, protonamesnik i starešina hrama Svetog Save u Diseldorfu ocenjuje da koncert srpskog tradicionalnog pevanja i sviranja, koji je održan prvi put, treba da ponudi našem narodu nešto sasvim novo.
- Decenijama unazad svedoci smo da je ono što se nudi po pitanju kulture vrlo oskudno. Sve se, uglavnom, svodi na komercijalno. Želja nam je da se pokrenemo sa te tačke, da podignemo rad sa našom omladinom na jedan drugi nivo, a pri tom da ponudimo i našoj i stranoj publici nešto izvorno, srpsko.