Legenda o blagu stigla u Frankfurt
Oprići iz Frankfurta, Ljubiša, Verica i njihova dva sina Leon - Luka (13) i mlađi Lazar (10), poreklom su iz Kobišnice kod Negotina, jedna su od porodica čija je kućna slava Vavedenje, koju su nedavno i proslavili. Posle lomljenja kolača i molitve, gosti su posluženi posnom večerom, jer ova slava pada u vreme velikog Božićnog posta, pa se i domaćin strogo pridržava običaja. Poznato je da Vlasi u Srbiji, pored pravoslavne vere, imaju i svoja tradicionalna verovanja koja se ponekad poklapaju sa praznicima srpske pravoslavne vere.
- Mi slavimo Vavedenje već nekoliko generacija, od mog čukundede Blagoja. U našem kraju Vavedenje ima još jedno značenje. Naime, ovu slavu slave ljudi koji su nekada našli sakriveno blago. Mom čukundedi Blagoju se vatra ukazala i on je pronašao ogromno blago - priča nam zanimljivu legednu domaćin slave Ljubiša.
Prema njegovim rečima, kao što to često biva, deda Blagoje se nije puno usrećio pronađenim blagom.
Duplo se slavilo
Da bi sve bilo potpunije, Vavedenje je slava Bogorodice, majki i dece, a Ljubišina supruga Verica je rođena dan uoči slave, 3. decembra, pa se kod Oprića duplo slavilo.
- Kažu da je blago sakrio i pomalo trošio sa familijom, ali za to su saznali bugarski vojnici, u vreme srpsko-bugarskog rata i došli kod gazda Blagoja da mu otmu blago. Pod teškim mukama Blagoje je otkrio gde je sakriveno, a Bugari su bili toliko "milosrdni" da su baba Dragi dozvolili da uzme od celog blaga samo onoliko koliko može da zahvati obema rukama. Od tog blaga je baba Draga kupila vinograde, njive, šume i napravila dve kuće za familiju, a deda Blagoje je od posledica mučenja, a od žala za otetim blagom ubrzo preminuo - ispričao nam je Ljubiša.