Nemačka policija upozorava: Prevaranti ponovo na auto-putevima
Nemačka policija je saopštila da se na auto-putevima u toj zemlji ponovo pojavila grupa kriminalaca koja starim trikovima vara vozače spremne da pomognu ljudima u nevolji. Oni najpre simuliraju neku situaciju u kojoj im je navodno potrebna pomoć, na primer, da im je nestalo goriva ili je auto u kvaru, a zatim pokušavaju da od vozača koji se zaustavi izvuku novac.
Kao zalog za vraćanje duga prevaranti nude bezvredan nakit ili satove, vredne svega nekoliko centi. Ukoliko žrtva pristane na razmenu i sa lažnim nevoljnikom razmeni adrese i telefonske brojeve, kasnije se ispostavi da su podaci netačni i nepostojeći.
"Operišu" uz granicu
Relativno novi detalj u staroj prevari jeste da se kriminalci uglavnom kreću u pograničnim oblastima ka Poljskoj i Češkoj. Policija savetuje vozače da se ne upuštaju u takve načine pomoći. Umesto da daju novac, treba da predlože da u sličnim situacijama pozovu šlep službu ili policiju. Takođe, treba da se zabeleže tablice i, ako je moguće, detaljni opis osoba koje traže novac.
Prema policijskim upozorenjima, iznos "pozajmljenog" novca nije previsok kako bi se žrtva lakše navela da pristane i da ga kasnije mnogi prežale kao pouku za ubuduće. Osim toga, ukoliko prevarant bude uhvaćen, ova prevara se tretira kao lakše krivično delo.
Jedan vozač je za "Frankfurter algemajne cajtung" opisao kako je prevaren. On se zaustavio na putu prema češkom Plzenu jer mu je nekoliko putnika iz zaustavljenog automobila mahalo tražeći pomoć. Vozač, koji je govorio s blagim arapskim akcentom, rekao mu je da je sa porodicom krenuo na put i da mora da natoči benzin, ali mu je kreditna kartica neispravna. Na sedištu pored njega bila je starija žena sa pokrivenom glavom, navodno majka koja je svojom kuknjavom podržavala prevaranta.
Vozač je prvo tražio 150, ali se na kraju zadovoljio i sa 100 evra. Kao zalog za vraćanje duga je dao navodno zlatni prsten i narukvicu. Adresa i telefon koje je vozač dao pokazali su se kao lažni. Prevareni je, međutim, pre nego što je krenuo fotografisao automobil i registarske tablice, pomoću kojih je policija kasnije došla do vlasnika - jednog Rumuna bez stalnog mesta boravka. Automobil je u međuvremenu nekoliko puta preprodavan, tako da je šansa da prevarant bude uhvaćen minimalna.