Najluđe priče srpske istorije
U organizaciji bečkog odbora SPKD Prosvjeta održano je književno veče sa Vladom Arsićem, književnikom i novinarom iz Srbije, koji je predstavio svoja dela.
Književno veče je održano u okviru Prosvjetine višegodišnje tribine, Susreti i razgovori, a imalo je naziv njegove nove knjige "Neviđena Srbija - najluđe storije iz naše istorije".
Ovim programom je Prosvjeta, želela da obeleži i 100 godina od stvaranja Kraljevine SHS, potonje Jugoslavije.
Prisutne je pozdravio otac Slaviša Božić, sveštenik Crkve Vaskrsenja Hristovog, a kroz program je vodio i odlomke iz Arsićevih knjiga čitao Srđan Mijalković, predsednik bečkog odbora Prosvjete.
Ljubitelji književnosti u Beču imali su priliku da se upoznaju sa delima Vlade Arsića, koji se među čitaocima, prethodnih godina, smatra jednim od najpopularnijih autora istorijskih romana.
U prvom delu promocije Arsić se najpre osvrnuo na prethodna dela: roman "Kad zvona zaneme", koji se bavi najvećim pogromom u istoriji moderne Srbije - epidemijom pegavog tifusa koja je 1915. godine odnela više od 200.000 žrtava. Zatim je govorio o romanu "Brodolom" koji je nedavno doživeo i peto izdanje, i romanu "Noć arhangela" koji se treću godinu zaredom svrstava među najčešće pozajmljivane knjige u mreži javnih biblioteka.
Potom je publika "zaplovila" nepoznatom Srbijom, zbirkom najneobičnijih priča o događajima koji su zabeleženi na području naše zemlje, a od kojih bi se mnoge mogle svrstati i u rubriku Verovali ili ne. Pisac je nasumice birao priče iz knjige, recimo, koji to grad u Srbiji decenijama ima zgradu Železničke stanice, a da nikada nije dobio prugu. Zatim je govorio o nastanku priča, odnosno svedočio o tome da li je do njih stizao "rudareći" po arhivama nekim drugim povodom ili osluškujući narodna predanja koja se i danas mogu čuti u pojedinim delovima zemlje.
Promocija je završena pitanjima čitalaca na koje je Arsić rado odgovarao, svaki put dodajući i neki šaljiv komentar ili dosetku u vezi sa samim događajem.
Razgovor s publikom
O stvaralaštvu Vlade Arsića nadahnuto je govorio i Dragoslav Paunović, publicista iz Beograda. Posle promocije Arsić je dugo razgovarao sa prisutnima i potpisivao knjige, a publika je bila više nego zadovoljna.