Na folkloru da se priča srpski
U Beču je ponovo počela da radi Prosvjetina škola srpskog jezika, čime je ovaj projekat ušao u šestu godinu postojanja. Tokom prethodnih pet godina kroz Prosvjetinu školu prošlo je više od 1.000 devojčica i dečaka, a nastava je za sada besplatna.
Odbor Srpskog prosvetnog i kulturnog društva Prosvjeta iz Beča održava projekat sa mnogo napora i upućuje još jedan poziv zainteresovanima da upišu svoje najmlađe u Prosvjetinu školu srpskog jezika.
Nastava se održava svake nedelje posle liturgija u prostorijama hrama Vaskrsenja Hristovog u Drugom bečkom okrugu, hrama Rođenja Presvete Bogorodice u 16. okrugu i hrama Svetog Save u Trećem okrugu.
Ove godine formiran je razred koji nastavu ima u crkvi u Sankt Peltenu, a školu čine i predškolske grupe Mala pričaonica, šareni i zanimljivi Likovni razred, a deluje i vrlo uspešni Mali hor Prosvjete.
- Kroz rad i učenje sa pedagozima, druženje sa vršnjacima, izlete i ekskurzije, susrete sa odabranim gostima, zanimljive projekte i aktivnosti, svi učesnici imaju priliku da u dobroj atmosferi razviju svoje sposobnosti, kako u znanju jezika i kulture, tako i u kreativnom smislu - objašnjava Srđan Mijalković, predsednik Prosvjete u Beču.
Veliki trud organizatora, pedagoga, roditelja i dece, koji su se prethodnih godina zajednički posvetili učenju srpskog jezika, kulture i istorije, rezultirao je dosadašnjim uspešnim radom škole, koji se odvija po programu Ministarstva prosvete Srbije i propisanom Pravilniku o izvođenju obrazovno - vaspitnog rada u inostranstvu.
- Apelujem na naše sugrađane da podrže našu dopunsku školu, a da roditelji šalju svoju decu na nastavu. Očekujem veću podršku naših diplomatsko-konzularnih organa, kao i Predstavništva Republike Srpske u Austriji. Posebno pozivam naše prijatelje iz bečkih klubova i brojnih saveza i zajednica da počnemo intenzivniju saradnju, što do sada nije bio slučaj. Često se radujem kada vidim koliko su naša deca dobra u folkloru, ali kada na probama i nastupima međusobno govore samo nemački, jasno je da im je preko potrebno i dodatno učenje svog, srpskog jezika. Ako budemo sarađivali, možemo mnogo toga da popravimo i da pomognemo našoj deci - kazao je Srđan Mijalković.
Podrška matice i SPC
Prosvjetinu školu srpskog jezika podržava i sufinansira Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Veliku pomoć radu škole pružaju Crkvena opština i Eparhija austrijsko-švajcarska u čijim se hramovima u Beču nastava i održava.
Episkop austrijsko-švajcarski Andrej je u brojnim obraćanjima hvalio trud Prosvjete na osnivanju i održanju škole, kao i na celokupnom velikom doprinosu u promovisanju srpskog jezika, kulture i identiteta u Austriji.
Ne treba nam BKS
- S obzirom na činjenicu da u Beču nema srpskih škola, osim Prosvjetine, a da srpski jezik u Austriji nije priznat kao takav, značaj ove škole dobija jedan sasvim poseban smisao. Ona je važna za sve Srbe u Beču i Austriji, jer pokazuje veliku potrebu naših ljudi da decu obrazuju i u svom jeziku, kulturi i identitetu. Naša zajednica radom škole ima odličan argument da od gradskih i saveznih vlasti zahteva da se srpski jezik zvanično prizna u Austriji, a da se jednoj od najbrojnijih zajednica u zemlji ne nameće rogobatna konstrukcija takozvanog "BKS" - naglasio je Mijalković.
Školsko zvono i u Kufštajnu
U Kufštajnu je, u okviru Pravoslavne radionice, počela da radi škola srpskog jezika. Školu u Kufštajnu vodi Marija Gavrilović.
Nastava će uskoro biti organizovana i u Verglu, a datum i vreme će naknadno biti objavljeni. Školu u Verglu vodiće nastavnica Zorica Gavrilov.
Pri crkvi nastavlja sa radom i KUD "Sveti Visarion", pod vođstvom Tanje Vujanović i Marije Gavrilović.
Održana je i redovna sednica Kola srpskih sestara, na kojoj se raspravljalo o budućim aktivnostima sestrinstva, sa osvrtom na dosadašnji rad. Kolo srpskih sestara u Kufštajnu broji 40 sestara i daje ogroman doprinos u odvijanju crkvenog života u toj parohiji.