Puno znoja, sve manje vode
U Austriji je dug period vrelina izazvao velike probleme u poljoprivredi, a u neki mestima i snabdevanju pijaćom vodom. Mesto Sankt Gerold, na teritoriji opštine Bludenc u pokrajini Forarlberg, prvo je koje je bilo prinuđeno da "uvozi" pijaću vodu.
U to mesto je vozilom za prevoz mleka dopremljena voda iz susednog mesta Blons.
Sankt Gerold snabdeva se pijaćom vodom iz jednog izvora, gde je nivo vode zbog vreline opao do nivoa koji ne pokriva potrebe građana.
Takođe i reke, a među njima i Dunav, zbog vreline trenutno imaju najniži vodostaj, koji utiče na prevoz robe. Na Dunavu teretni brodovi plove s manjim kapacitetom tereta, kako se ne bi nasukali.
Kraći pomfrit
Što se poljoprivrede tiče, suša je ostavila tragove, koji će se tek osetiti. Tako Udruženje proizvođača krompira upozorava da će ovogodišnji rod biti slabiji jer krompir zbog suše neće moći da se dovoljno razvije. Ova činjenica pogodiće posebno velike lance brze hrane, kao što je Mekdonalds, koji ima standarde dužine pomfrita.
Austrija je već danima suočena s neuobičajeno dugim periodom visokih temperatura, koje otežavaju svakodnevni život građana koji moraju da rade. Većina naših zemljaka nastanjenih u Beču u ovom periodu je na odmoru u domovini ili na moru, ali ima i onih koji su prinuđeni da po visokim temperaturama rade.
- Nažalost, ja moram da radim ovih dana. Da sam na odmoru, velike vrućine mi ne bi smetale jer bih otišao na bazen. Ovako moram svaki dan na posao, mrzovoljan, jer radim na temperaturi od preko 30 stepeni, što je nepodnošljivo - kaže Siniša Barbulović iz Beča.
Rashlađivanje u crkvama
i šoping centrima
Takođe i šoping centri, zbog klimatizovanog prostora, tokom dana, ali i vrelih večeri puni su ljudi, koji iako nemaju nameru da nešto kupe, dolaze da se malo rashlade.
Na vreli period reagovala je i Rimokatolička crkva u pojedinim mestima koja je za građane, koji žele da se rashlade, otvorila svoja vrata, jer u starim ogromnim zdanjima vlada prijatna temperatura.
Milan Kraljević ne pamti ovoliko vrelih dana u Beču.
- Ranije je tokom leta bilo svega do pet tropskih dana, a potom letnja temperatura bude do podnošljivih 26-27 stepeni. Sada, iz godine u godinu, imamo sve više vrelih dana. Do sada nisam ni razmišljao o ugrađivanju klime u stan, ali razmišljam da to učinim jer je nepodnošljivo i noću spavati na tako visokim temperaturama - ukazuje Milan.
U Beču su klima-uređaji bili retki u stanovima, ali je sada povećana prodaja za domaćinstva, baš zbog sve dužih tropskih perioda.
Vreli period doneo je bazenima širom Austrije skoro rekordnu posećenost jer su jedno od retkih mesta gde se može čovek rashladiti.