Četnička lobanja tradicija pravoslavlja
U svetlu skorašnjih događaja u Melburnu oko zabrane da članovi Ravnogorskog pokreta učestvuju u Anzak paradi ratnih veterana, a posle nekih komentara na društvenim mrežama i u nekim javnim glasilima, našoj redakciji se u ime Pokreta srpskih četnika Ravne gore iz Zapadne Australije javila Zorica Jurišić, u želji da razjasni neke česte zablude koje postoje oko četničke zastave.
"Ovakve zabune su čak maltene dovele do hapšenja jednog nevinog Švajcarca koji je bio na odmoru u Hrvatskoj i koji je u neznanju istakao dečiju piratsku zastavu, a meštani i ondašnji policajci su to odmah povezali sa četničkom zastavom, naterali ga da je skine i protiv njega podneli prijavu", piše Zorica Jurišić i nastavlja: "Istorijat ove zastave, mada nevezan za pirate, je više interesantan i vredniji da se približi čitaocima. Našli smo podatke u knjizi 'Grbovi, zastave i himne u istoriji Srbije', od autora đakona Nenada M. Jovanovića, kao i jedan interesantan članak heraldičara Vladimira Matevskog koje ćemo Vam delom preneti ovde".
Zorica Jurišić nastavlja:
"Vladimir Matevski piše da ova slavna zastava potiče iz 19. veka i da su je u Srbiju doneli ruski dobrovoljci u Srpsko-turskom ratu 1876. Bila je zastava srpskih komitskih i četničkih organizacija u Makedoniji, pa organizacije "Ujedinjenje ili smrt", kao i udarnih srpskih jedinica u Balkanskim i u Prvom Svetskom ratu. Naredbom ministra vojske i mornarice od 24. aprila 1940. godine četnici su i zvanično ustanovljeni pri Vojsci Kraljevine Jugoslavije kao posebne jedinice za diverzantske akcije u pozadini neprijatelja. Četnički simbol, uniforma, oznake i zastava ovih jedinica uredbom je propisana i simbol mrtvačka glave sa ukrštenim kostima. Osim na zastavi, nosio se i na kragni i na koricama noža. Pod ovom zastavom zavetovani otadžbini na borbu do smrti, četnici su se borili u Drugom svetskom ratu.
Srž i koreni lobanje na zastavi, piše dalje u pismu koje smo dobili od Pokreta srpskih četnika Ravne gore iz Zapadne Australije, leži u tradiciji pravoslavlja i skriptualnoj etici Starog i Novog zaveta.
Jakov Petrovič Baklanov, general Donske vojske i jedan od junaka Kavkaskog rata, za koga se smatra da je prvi razvio borbeni crni barjak sa mrtvačkom glavom, ovu zastavu je dobio od monahinja iz jednog od ruskih manastira. U paketu je bila crna zastava sa izvezenom belom Adamovom glavom, te izvodom iz Simbola vere: "Čekam vaskrsenje mrtvih. I život budućeg veka. Amin!" Hrišćansko poreklo i značenje Adamove glave je da se Adamovi ostaci po predanju nalaze na Golgoti, koja na hebrejskom znači "mesto lobanje", a da je po raspeću krv Hristova sprala Adamovu lobanju i time oprala čovečanstvo od grehova skrnavljenja dajući mu mogućnost spasenja", piše u dopisu koje je "Vestima" u ime Pokreta srpskih četnika iz Zapadne Australije poslala Zorica Jurišić.
Neuništivi duh srpskog naroda
Iz svega navedenog, može se zaključiti da je razlog zbog koga je lobanja stavljena na zastavu verovatno isti onaj koji je doveo do toga da se ona stavi u dnu krsta gde je Isus raspet. Dok u dnu Isusovog krsta ona simboliše smrt koja je pobeđena vaskrsenjem, na četničkoj zastavi ona označava nepobedivost, večni i neuništivi duh srpskog naroda.