Od Australije do Britanije za 17 sati
U subotu je otvorena nova stranica u istoriji australijske avijacije i nacionalnog prevoznika Kvantas. Posle višegodišnjih priprema konačno je realizovan prvi direktni linijski let putničkog aviona od Australije do Velike Britanije. Kvantasov avion sa više od 200 putnika, poleteo je u subotu po podne iz Perta i bez usputnih sletanja, sleteo u nedelju ujutro u London, posle 17 sati i 20 minuta.
To je bio prvi redovan let od 14.498 kilometara koji direktno spaja dva kontinenta, naveo je Kvantas, inače jedna od najstarijih aviokompanija na svetu.
Po dužini, let je bio na trećem mestu u svetu među komercijalnim letovima. Ipak i najduži komercijalni let ikada avionom boing 787 drimlajner sa više od 200 putnika, sa 16 članova posade pod komandom pilota gospođe Lajze Norman.
Let na liniji Sidnej-London, uveden 1947. i nazvan Put kengura, trajao je čak četiri dana, uz devet usputnih sletanja i noćenje putnika. Po sadašnjim cenama, avionska karta 1947. od Evrope do Australije koštala je blizu 40.000 dolara.
Nova linija je deo ambicioznog projekta Kvantasa koji uvodi izuzetno duge letove, od istočne obale Australije do Evrope, pod nazivom Project Sunrise.
Oštra borba
Još pre inaguracionog direktnog leta iz Perta za London, započela je oštra konkurencija avio-prevoznika u pridobijanju putnika i to nikada nižim cenama karata.
Promotivna cena za Kvantasov direktan let iz Perta do Londona košta 1.270 dolara (za putovanja van pune sezone). Njima je odmah odgovorio Katar koji do glavnog grada Velike Britanije, uz presedanje u Dohi, prodaje karte za 1,120 dolara. Za letove sa istočne australijske obale cene karata koštaju 1.200 dolara.
U trku su se uključili i Emirati, Etihad, pa kod njih karte koštaju od 1.140 do 1.450 dolara. Kineski prevoznici nude povratne karte za London za manje od 1.000 dolara!
Zanimljivo je da su snižene i cene karata za Srbiju pa se kreću od 1.100 do 1.300 dolara zavisno od datuma putovanja.
Alan Džojs, izvršni direktor Kvantasa, izjavio je da će tako dugim letovima biti pomerena "poslednja granica svetske avijacije", a zvaničnici turizma Australije se nadaju da će time privući više posetilaca iz Velike Britanije na manje naseljenu zapadnu obalu Australije.
Zabrinutost Kvantasa bila je i udobnost tokom toliko dugog putovanja. Zato neki putnici nose posebne uređaje koji istraživačima Univerziteta u Sidneju omogućavaju da prikupe podatke o spavanju, aktivnosti mozga, sedenju i aktivnosti, kao i o "hidraciji" tokom i posle leta, objavio je "Dejli telegraf".
Rekord najdužeg komercijalnog leta drži Katar ervejz na liniji Doha-Oklend (14.535 km za 17 sati i 40 minuta), a slede let Emirata Dubai-Oklend (14.200 km za 17 sati i 20 minuta), Los Anđeles-Singapur Junajtid erlajnza (14.100 km za 17 sati i 20 minuta) i Sidnej-Dalas Kvantasa (13.800 km).
Od 2004. do 2013, Singapur erlajnz je Erbasom A340 leteo više od 15.000 kilometara na liniji od Singapura do Njujorka, ali je odustao zbog prevelikih troškova, mada planira da obnovi tu liniju i na nju pošalje novu, ekonomičniju verziju Erbasa A350.
Kvantas najavljuje da ima u planu da direktnim letovima poveže Sidnej i Njujork, Melburn i London.
Na prvom letu iz Perta za London, pored putnika, bili su i izvršni direktor Kvantasa, te premijer Zapadne Australije Džon Forest.