Uz Ozi pasoš i ETIAS viza
Za dve godine, za ulazak u većinu zemalja Evrope neće biti dovoljan samo australijski pasoš. Evropska unija, malo će nam zakomplikovati putovanja pošto ima nameru da uvede novi sistem ulazaka, s ciljem da smanji broj ilegalnih doseljenika. Radi se o uvođenju takozvanih ETIAS viza (European Travel Information and Authorisation System) koje će biti izdavane onlajn.
Podnosiocu zahteva biće postavljena pitanja koja se tiču bezbednosti, a od njega će se tražiti i da navede detalje svog putovanja (reč je procesu borbe protiv terorizma, pa očekujte da će biti neoubičajenih pitanja). Vrlo verovatno će se plaćati i naknada od pet evra.
ETIAS vize potrebne su samo odraslim osobama. Maloletnici, mlađi od 18 godina, ne treba da poseduju ništa više osim pasoša. Propisi će biti neumoljivi: bez ETIAS vize putnik neće moći da se ukrca ni na jedan avion, brod ili voz prema Evropi. Viza će važiti tri godine od dana izdavanja ili do roka važenja pasoša, šta od toga bude prvo.
Jednom kada dobijete ETIAS vizu, možete slobodno da putujete po zemljama Šengena, što je većina Evrope, sa izuzetkom Britanije, Irske, Bugarske, Rumunije i država nastalih iz bivše Jugoslavije, osim Slovenije.
Stari sporazumi
ETIAS nije uzeo u obzir ni postojeće sporazume o ukidanju viza između Australije i većeg broja evropskih zemalja, potpisivane mahom pedesetih godina. Ti sporazumi odobravaju nosiocima australijskih pasoša da u tim zemljama obično ostaju do 90 dana. Takođe, još od uvođenja Šengenske liste za Australijance u tim zemljama ostao je da važi isti propis.
Stručnjaci u Australiji veruju da će ETIAS, čim bude uočio taj raskorak sa starim sporazumima, primorati zemlje koje su ga potpisale da ga povuku.
Savet je: nema razloga za uzbuđenje. Ima još dve godine i tada će se znati kakva je procedura potrebna za ulazak u evropske zemlje koje budu u Uniji.
Prema vebsajtu ETIAS, do vremena kad odluka o vizama bude stupila na snagu, ovo će se odnositi i na neke druge zemlje, kao što su Hrvatska i Bugarska.
Ostala pravila putovanja po zemljama Šengenske liste ne menjaju se, znači, Australijanci mogu da putuju slobodno u vremenu do 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana.
Kako navodi specijalni turistički dodatak medija Ferfaksa, ostaju pitanja koja zbunjuju. Na primer, na vebsajtu ETIAS navodi se da "australijski državljani koji putuju u EU zbog posla ili razonode imaće obavezu da podnesu zahtev za vizu ETIAS". Na drugom mestu (isti sajt) stoji da "ETIAS potvrda nije viza, već je u stvari elektronsko odobrenje".