"Vesti" u Melburnu: U duhu sloge i jedinstva
Posle gotovo devet godina episkop Srpske pravoslavne crkve i Mitropolije australijsko-novozelandske posetio je vernike crkve Sveti kralj Stefan Dečanski, u melburnskom Karum Daunsu, kada je održana i zajednička večernja molitva.
Posetom episkopa Siluana crkvi Sveti kralj Stefan Dečanski, prošle subote, i formalno je ozvaničen povratak ove parohije pod okrilje SPC u Australiji i, kako se tumači, stavljena tačka na dugogodišnje podele i nesuglasice koje su kulminirale nepoštovanjem autoriteta crkvenih vlasti.
Zajedno sa većim brojem melburnskih sveštenika, te arhimandrita Petra Radulovića, igumana Teodora Bojovića i lokalnim sveštenikom Bojanom Vlajićem, episkop Siluan je održao večernju službu, nakon koje se biranim rečima obratio prisutnim vernicima i članovima srpske zajednice iz tog dela Melburna.
Braća na okupu
- Kako je bilo lepo videti današnju službu u hramu božjem, gde su braća okupljena oko srpskog vladike, oko svog predvodnika i pod jednim oreolom Svetog Save i Svetog kneza Lazara i Svetog Nikola Velimirovića i Sv. Ave Justina i drugih srpskih svetitelja. U slavlju i blagodarnost životvorne, jedinosušne i nerazdeljive Trojice - poručio je između ostalog sveštenik Bojan Vlajić obraćajući se episkopu i vernicima u sali.
- Kako je lepo kada braća žive složno i zajedno - poručio je vladika Siluan i dodao:
- Ovo je blagosloveno veče, večeras se raduje nebeska Srbija sa zemaljskom Srbijom. Ovde sedi srpski narod u jedinstvu, ne prkoseći nikome, da uvek budemo jedni u Hristu, da budemo jedno u Svetom Savi, da radimo za buduće generacije. Potrudimo se da svi budemo bolji, pomozimo svi kao zajednica u vaspitanju naše dece, proslavnoj veri - neke su od poruka koje je vernicima u Karum Daunsu u subotu preneo episkop Siluan.
Nakon službe u crkvenoj sali za goste i vernike priređen je svečani prijem.
- Velika je radost danas u našoj crkvi jer je došao naš episkop, njega nam je poslao Bog sam. Hvala vam i neka je na sreću i mnogaja ljeta - rekao je u pozdravu predsednik crkvenog odbora Ranko Bulatović.
Vidno obradovan dočekom koji su za njega priredili vernici u Karum Daunsu, episkop Siluan im se ponovo obratio i poručio da Srbi, kao nosioci svetosavskog imena treba da žive za primer, kako jedni drugima tako i narodima koji "nas posmatraju u ovoj blagoslovenoj zemlji u kojoj živimo".
- Kao vaš arhipastir blagodarim vam od sveg srca, prvenstveno sa vašim duhovnim ocem Bojanom, bratom Rankom, celokupnom odboru, sestrama i vama svima - jednoj porodici božijoj u ovoj parohiji, na jednom predivnom dočeku ljubavi. To sam osetio i pre nego što sam prišao vašem hramu, osetio sam veliku radost jer sam znao da dolazim svom narodu. Još veća mi je radost što sam od ovog naroda i ponikao - istakao je episkop Siluan.
Podsetivši da je i sam ponikao u dijasporskoj porodici u Australiji, episkop Siluan je vernicima u Karum Daunsu rekao da je dobro upoznat s brigama i problemima kroz koje je prolazila ovdašnja zajednica.
- Fizički smo udaljeni od izvora naših u matici, ali nikako duhovno. Imamo ovde u našim svetinjama sve ono što je potrebno jednom čoveku da duhovno uzrasta. Imamo i naše manastire, imamo naše crkve, a imamo i jedni druge, svoju veru, praštanje i slogu. Potrebno je samo malo truda i onda ćemo dosta blagoslova primiti u životu.
Na kraju večeri episkop je ostao u dugom i srdačnom razgovoru sa roditeljima i njihovom decom, te prisutnim vernicima.
Naredna poseta episkopa Siluana vernicima u crkvi Sveti kralj Stefan Dečanski u Karum Daunsu planirana je za vreme obeležavanja njihove hramovne slave.
Briga o budućim generacijama
I ovom prilikom episkop Siluan apelovao je na vernike da dobro razmisle o posledicama koje bi mogle da uslede nakon predstojećeg referenduma o mogućoj legalizaciji istopolnih brakova u Australiji. On je sugerisao da se hrišćani pozivaju da kažu "ne" najavljenim izmenama definicije braka.
- Kao pravoslavni hrišćani moramo da gledamo jevanđelski na ovu temu i kao hrišćani odgovorimo na izazov. Treba da odgovorno odgovorimo prema generacijama koje dolaze, prema svojoj savesti. Ovde se ne radi o davanju prava ljudima koji nisu vekovno imali blagoslov braka, ne radi se o tome. Radi se o tome šta sledi nakon toga. Oduzeće nam pravo slobode govora, pravo veroispovesti. Nametnuće našoj deci, što se radi već u Viktoriji, da se sprovodi program "Bezbednih škola" koji je destruktivan za našu decu - apelovao je episkop Siluan.