Kondom protiv silovanja
Gumena spravica za žene koja naprasno prekida čin silovanja hvatajući penis u oklop, premijerno će biti predstavljena na predstojećem svetskom fudbalskom šampionatu u Južnoafričkoj Republici.
Južnoafrička lekarka Sonet Elers pregledala je u dugoj karijeri na hiljade žrtava silovanja. Kada joj je jedna devojka kroz suze procedila da bi volela "da je dole imala zube”, sinula joj je ideja o "kondomu koji ujeda”.
Neobičan izum našao se na meti kritika još kada je prvi put predstavljen kao zamisao pre pet godina, ali "rejpeks” (Rapex) je sada spreman i prvih 30.000 primeraka trebalo bi da bude podeljeno besplatno na predstojećem svetskom fudbalskom šampionatu u Južnoafričkoj Republici.
Gumeni umetak nalik na kondom, žena može da stavi u sebe kao tampon kad god pretpostavi da će se naći u opasnosti. On nažalost ne sprečava penetraciju, psihički najtraumatičniji deo silovanja, ali zato naprasno zaustavlja čin, jer napadač biva "okovan” i izgreban oštrim žicama sa unutrašnje strane gumene navlake.
Bolnog oklopa ne može da se reši bez pomoći hirurga, što istovremeno garantuje da će biti prijavljen policiji. Silovatelj, takođe, ostaje obeležen za ceo život i to ne samo dosijeom, nego i trajnim malim ožiljcima.
Zemlja koja će sledećeg meseca postati prestonica fudbala na neslavnom je glasu i kao svetska prestonica silovanja, jer se po podacima Interpola na svakih 17 sekundi dogodi jedno. Prema zvaničnoj statistici, svaki četvrti Južnoafrikanac je priznao silovanje, a polovina višestruko silovanje, ali samo osam odsto napadača bude osuđeno. Česti su i slučajevi takozvanog korektivnog silovanja, kada napasnici jurišaju na lezbijke kako bi ih "izlečili”, piše "Politika". |
Dr Elers je ponosna na svoj izum, ali sa raznih strana joj stižu pitanja o skrivenim opasnostima: da li će silovatelj u naletu gneva pokušati da se osveti žrtvi koja se drznula da ga povredi, da li postoji rizik od prenošenja side i hoće li neke žene pokušati da zloupotrebe kondom za ličnu osvetu.
Kad je u pitanju opasnost od prenošenja side, dr Elers na svom sajtu ističe da krv napadača ne može da se prolije iz gumene kapsule, a na primedbu kritičara da je kondom koji ujeda srednjovekovna naprava, ona odgovara:
"Srednjovekovna naprava za srednjovekovno delo. Rizik da napadač ubije žrtvu nažalost uvek postoji, kaže ona, ali 'rejpeks' može da joj kupi vreme da pobegne".
Feministkinje s druge strane prigovaraju da se nikako ne može reći da "rejpeks” daje ženama moć, kako ga reklamiraju, nego ih zapravo tera da na neki način prihvate silovanje kao neminovnost i da žive u stalnom strahu.
Osim toga, pitanje prevencije silovanja se opet prebacuje na žene, kojima se inače prigovara da nose suviše izazovnu odeću i da se provokativno ponašaju, ističe kolumnistkinja "Gardijana”. U ovom slučaju je, smatra ona, mnogo opasnije to što se zanemaruju ključna pitanja u vezi sa silovanjem.
Prvo, stvara se mit da opasnost vreba od stranca iz mraka, iako je napadač češće osoba koju žrtva poznaje, i drugo, skreće se pažnja sa činjenice da smešno mali procenat napasnika bude osuđen, a da žrtve obično nailaze na nerazumevanje policije.
"Umesto da iskoriste svetski kup u fudbalu da skrenu pažnju na ovaj problem i preispitaju društvene razloge koji stoje u osnovi, ovim besmislenim proizvodom sve je gurnuto na stranu”, piše Lara Vilijams u "Gardijanu”.