Sačuvajte seksualni život nakon rođenja bebe
Laže svako ko kaže da trudnoća, još više porođaj, ne utiču na seksualni život! Većina žena nakon dolaska bebe gubi želju za seksom, što je najčešće povezano s novim obavezama koje dolaze s detetom, ali i gubitkom samopouzdanja, što je posledica gubitka linije koju su imale pre trudnoće. Ipak, jako je bitno da se seks s partnerom ne zapostavi, jer baš zbog toga padaju mnogi parovi. Ako vam je stalo da sačuvate brak, pozabavite se ovim pitanjem.
Podelite brigu oko deteta
Majka je ta koja doji bebu (tu otac ne može nikako da pomogne, osim da prinese dete). Dete iz nas mami osmeh, nežnost, ljubav i osećaj sreće i zadovoljstva. Taj odnos toliko ispunjava da se čini da majci nije potrebno ništa drugo na svetu do blizine i ljubavi njenog deteta, što može da učini da se njen muž oseti kao višak.
Međutim, vezanost majke za bebu može da bude preterana i dovede do toga da dete tokom svog odrastanja stiče utisak da je ono odgovorno za majčinu sreću, što nikako nije dobro za njegov razvoj i njihov budući odnos. Stoga je važno da majka podršku, ljubav i nežnost traži i dalje u svom partneru.
Najjednostavniji način da se održi nežnost među partnerima, a ujedno ostvaruje odnos nežnosti roditelja i deteta, jeste da roditelji zajednički učestvuju u maženju s detetom. Otac može da bude prisutan dok majka doji i da joj pruža podršku toplim dodirom, glasom, milovanjem i slično. Dete će za to vreme osećati ljubav roditelja, nežnost koja je upućena njemu, ali i miris i mame i tate koji mu daje osećaj sigurnosti. Ako otac ne bude uključen u maženje i rituale majke i deteta, osećaće se zapostavljeno i isključeno, te će prebacivati ženi što je postala samo majka., što nikako nije dobro za odnos.
I dodir može da bude seksualan
Normalno je da je majka nakon porođaja u prvim mesecima iscrpljena, neispavana, možda i u bolovima, pa da nema nikakvu seksualnu želju. Ipak, nakon nekog vremena ta želja treba da počne da se javlja, ako partneri i dalje neguju odnos koji su imali pre rođenja deteta.
Za početak ne mora da se radi o seksualnom odnosu, već o razmeni nežnosti, dodirima, podršci, maženju i slično. Važno je i dalje gledati partnera kao osobu s kojom ste želeli da napravite dete koje se rodilo. Ono je plod vaše ljubavi i važno je da u njemu zajednički uživate, da delite svoje misli i osećanja prema detetu, zajednički ga upoznajete, stvarate odnos s njim i divite se tom malom čudesnom biću.
Pitanje identiteta
Seksualni odnosi nakon rođenja deteta nisu samo pitanje seksualnosti, već i ličnog identiteta. Ako jedno drugo doživljavate isključivo kroz uloge “mama i tata”, naravno da se nećete osećati seksualno. Važno je da i dalje ostanete prvenstveno ono što zapravo i jeste, muškarac i žena, a onda da preuzmete i novu ulogu koju ste dobili. To podrazumeva da pronađete vreme za sebe i provedete ga onako kako vama to odgovara. Nekad ćete želeti da budete sami, a nekad s partnerom.
Ako je dete centar vašeg partnerskog odnosa i u međusobnoj komunikaciji ste isključivo roditelji, a ne ljubavni i erotski partneri, vaš odnos je osuđen na propast, ako ne dođe do promene. Važno je da partneri grade svoj odnos i da se posvete nežnostima i seksualnom zbližavanju.
Rođenje deteta može sve da podigne na jedan viši nivo i da odnos između mame i tate učini još dubljim i lepšim. Čitava odgovornost da se to i dogodi nalazi se u rukama oba partnera i postiže se iskrenom i otvorenom komunikacijom.