Zašto zbog seksa gubimo razum?
Postoje opsežna istraživanja zašto posle seksa postajemo druga osoba, ne razmišljamo racionalno, previše verujemo partneru i želimo ponovo da vidimo tu osobu iako nam glas razuma govori da nije najbolji izbor za nas. Pročitajte kako je nauka to objasnila.
Bočni orbitofrontalni korteks. Zvuči komplikovano? Ne morate da pamtite naziv, dovoljno je da znate da je to deo mozga koji je odgovoran za samokontrolu. A za vreme orgazma ovaj deo mozga je "isključen" i kod muškaraca i kod žena.
Dakle, mozak je otišao na "stend baj" i vi niste u stanju da racionalno razmišljate, zbog čega ni ne možete doneti odluke koje vam inače ne bi pale na pamet.
Oksitocin je hormon koji se luči za vreme seksualnog odnosa. Pored mnogih efekata koje izaziva, za ovu priču je najbitnije to što izaziva poverenje u ljude. Zato ćete slepo verovati osobi sa kojom ste upravo spavali bez obzira što možda nemate logičnih razloga za to.
Ljubljenje, zagrljaj, milovanje, dodiri oslobađaju oksitocin u velikim količinama. Žene su sklonije fizičkom iskazivanju ljubavi još od detinjstva kada se grle sa roditeljima i drugaricama pa kasnije postaju zavisnici od ovog hormona. Muškarci, sa druge strane, iako im se dopada dejstvo oksitocina nisu zavisni od njega.
Pod uticajem oksitocina želite ponovo da budete sa osobom uz koju ste doživeli nalet ovog hormona zadovoljstva. Što je dejstvo oksitocina intenzivnije to ćete više želeti da vidite tu osobu.
Seks izaziva iracionalno ponašanje koje ne mora da se poklapa sa vašim mislima i osećanjma izvan spavaće sobe i možda će vam biti teško da napravite razliku. Ako shvatite da ne želite vezu sa tom osobom, ali vas strast neodoljivo privlači rešenje je u povremenom seksu - pod uslovom da možete da kontrolišete situaciju.