Gej brak - da ili ne?
Austrija je dozvolila istopolne brakove. Ukupno 20 zapadnih zemalja, uključujući 13 u Evropi, su legalizovali istopolne brakove.
Ustavni sud Austrije omogućio je sklapanje istopolnih brakova u toj zemlji od 2019.
Tako će Austrija biti prva zemlja Evrope u kojoj je sud ukinuo zabranu sklapanja braka za istopolne parove.
Istorijska odluka za gejeve u Austriji
Nemački parament izglasao je legalizaciju sklapanja istopolnog braka u junu ove godine.
Tekst, u kojem se navodi da je "brak doživotna zajednica dva lica različitog pola ili istog pola", usvojen je većinom od 393 poslanika.
Protiv je bilo 226, a četvoro poslanika bilo je uzdržano.
Nemačka: DA za gej brakove
Ukupno dvadeset zapadnih zemalja, uključujući i 13 u Evropi, su legalizovali istopolne brakove.
Francuska je, kao i Engleska i Vels, priznala 2013. godine pravo na sklapanje istopolnog braka, čak i u crkvenoj formi i pravo na usvajanje dece.
Usvajanje dece u gej brakovima
Pravo na usvajanje dece homoseksualnim partnerima inače je priznato u mnogim savremenim pravima evropskih i vanevropskih zemalja.
To je slučaj sa Argentinom, Belgijom, Brazilom, Danskom, Irskom, Islandom, Holandijom, Norveškom, Španijom, Švedskom, Engleskom i Velsom, Urugvajem.
U Nemačkoj od 2004. godine pravo na usvajanje dece priznaje samo istopolnom partneru biološkog roditelja deteta, kao i u Finskoj i na Grenlandu od 2009.
U Sjedinjenim Americkim Državama je u nekim državama dozvoljeno je da istopolni partneri usvajaju decu u Masačusetsu, Floridi, Kaliforniji, Ajovi, Nju Džersiju, Njujorku, Vermontu, Vašingtonu.
Kakva je situacija u Srbiji
Srbija nije među ovim zemljama.
Naš Ustav izričito predviđa da je brak zajednica muškarca i žene.
Ustav definiše da se ''brak zaključuje između muškarca i žene na osnovu slobodno datog pristanka pred državnim ogranom'', a do 1994. godine homoseksualni odnos je predstavljao krivično delo.
Međutim, postoji inicijativa da i kod nas bude odobreno sklapanje braka istoplnih osoba.