Ovo bi svaka žena trebalo da zna: 5 činjenica o vagini
Zbog sramote ili straha žene često zanemaruju svoje intimno zdravlje ili se pak bezrazložno opterećuju, a neke će ići tako daleko da će vaginu staviti "pod nož" kako bi je doterale. Operacije se rade na velikim i malim usnama, ali jesu li one zaista potrebne?
Vodeći britanski ginekolog dr Ahmed Ismail otkrio je najčešća pitanja i teme svojih pacijentkinja.
1. Ne postoji vagina savršenog izgleda
Velike usne su u proseku duge oko 8,1 cm - što odgovara veličini prosečnog laka za nokte. Male usne okružuju otvor vagine, a zanimljivo je da je leva mala usna u proseku nešto šira - oko 2,1 cm, a desna oko 1,9 cm. Leva mala usna je u proseku duga oko 4 cm, dok je desna duga oko 3,8 cm.
Pročitajte još:
* Ako uradite ovih 10 stvari, svaki muškarac će poludeti za vama
* Naučnici objasnili zašto su muškarci opsednuti seksi guzama
Kao i kod veličine velikih usana, ni veličina malih nema veze s veličinom vaginalnog otvora. Klitorisu, koji se još naziva dražica, jedina je uloga seksualno zadovoljstvo. Prosek širine klitorisa iznosi oko 0,8 cm, a prosečna dužina iznosi 1,6 cm, s rasponom od 0,4 do 4,0 cm.
2. Ako nema boli, nema potrebe za labioplastikom
Sve vagine se proširuju za vreme seksa, a broj odnosa ne utiče na veličinu. Prema studiji na više od 200 žena,vaginalni kanal je u proseku dug 9,6 cm, a širok od 2,5 do 3,5 cm.
3. Vagina se menja s godinama
Veličina velikih usana nema veze s veličinom vagine, a zanimljivo je i to što se usne smanjuju kako žena stari. U dvadesetima se spoljašnje usne smanjuju naspram izgleda u pubertetu, a u 30-ima se najčešće javljaju tamniji delovi kože na vagini koji su povezani sa hormonalnim promenama.
4. Ne upoređujte svoju sa tuđima
Postoje razlike u izgledu vagine s obzirom na rasu i genetiku.
5. Ako je čista i zdrava - savršena je
Vagina se sama čisti, a upravo je to uloga vaginalnog iscedka, koji je sasvim normalna i uobičajena pojava. Proziran ili beličast iscedak posledica je promene u nivoima hormona i samog čišćenja zidova vagine, a on ispira bakterije, stare ćelije i razne patogene i sprečava njihov ulazak u matericu. Zbog toga ne postoji potreba za korišćenjem parfimisanih šampona koji mogu da naruše prirodno kiselu pH vrednost.