Bez ovoga veza ne može da opstane
Istraživanje na 2.000 muškaraca i žena otkrilo je u kojoj meri mobilni utiču na ljubavni život. Podaci pokazuju veliki uticaj tog uređaja u vezi pa se ponekad čini da nas je u vezi četvoro - mi i partner i naravno dva mobilna. Nametnulo se pitanje je li takva veza dobra stvar i da li bi naš život bio bolji bez malih svetlećih ekrana.
Istraživanje je otkrilo kako 90 odsto parova svakodnevno komunicira putem poruka, a zanimljivo je kako čak njih 43 odsto dnevno s partnerom razmeni i 10 poruka.
Ali, ne radi se smo o vrućim seksi porukama, one su naime, poprilično neromantične i tiču se svakodnevnih stvari. Ispitanici kažu kako su im mobilni uveliko olakšali komunikaciju, jer su na taj način tokom dana povezani.
- Fotografišete se dok ste na putu, u kontaktu ste tokom radnog dana... - kaže Debi Herbenik, profesorka na Univerzitetu Indiana.
Zanimljivo je i kako je 84 odsto ispitanika otkrilo kako im je mobilni i prilikom spavanja uvek nadohvat ruke. Neki parovi su čak postavili i pravila korištenja mobilnih telefona u vezi.
Njih 21 odsto napravilo je pravila, poput nemoj mi previše smetati.
Parovi koriste mobilne telefone i kako bi slali seksi sadržaje, a 67 odsto muškaraca i žena otkrilo je kako je partneru poslalo sliku ili poruku eksplicitnog ili zavodljivog sadržaja bar jednom. Raspon poruka je veliki, pojašnjava Herbenik, od suptilnih seksi poruka, do eksplicitnog sadržaja i golih fotografija.
Čak 91 odsto njih otkrilo je kako im je slanje golih fotografija bilo posebno lepo iskustvo. I iako ih se 40 odsto boji da će njihove gole fotografije jednog dana postati javne, strah ih nije sprečio da ih šalju.
Mobilni telefon osim razmene informacija služe i za pronalaženje podataka o partneru. Naime, 24 odsto ispitanika uhvatilo je partnera kako im pretražuje mobilni.
Ali, s druge strane većina ispitanika, njih 77 odsto, s povrenjem prepušta partneru mobitel, a 54 odsto njih nemaju tajne lozinke. Služenje mobilnim u vezi pomaže nam da ostanemo zajedno, pa 61 odsto ispitanika smatra kako je taj način komunikacije dobar.
Ipak, prevelika povezanost s moblnim dovela je do nove fobije, upozorava profesorka razvojne psihologije, Mišel Droun, koja se bavi istraživanjem povezanosti tehnologije i ljudi.
Poslednje istraživanje otkrilo je kako čak 63 odsto nas pati od nomofobije, straha da ćemo ostati bez mobilnih.