Duga borba iscrpla sve
Saznavši u "Vestima" da više od deceniju bračni par Dragan i Desa Đajić iz Beograda vode bespoštednu borbu za sina Vladimira (41), koji se zbog teške saobraćajne nesreće nalazi u stanju budne kome, to je naš plemeniti čitalac iz daleke Australije poželeo da pomogne.
Samim tim, bar malo olakša preteško breme Đajića. Što je naumio to je i učinio, pa je anonimni donator iz Liverpula, predgrađa Sidneja, posredstvom naše Redakcije uputio prilog od 100 dolara. Ubrzo potom u naše Dopisništvo došao je Vladimirov otac, Dragan Đajić, kako bi dar preuzeo i srdačno se zahvalio.
- Iako do danas muke mučimo da našeg Vladu podignemo na noge, željno iščekujemo i dan kada će im se obratiti. Na tom dugom i ni malo lakom putu, iscrpeli smo sva moguća sredstva. Povremeno naiđemo na dobre ljude koji to razumeju i spremni su da nam pruže podršku, na čemu smo neizmerno zahvalni, kao i tom divnom čoveku iz Australije. Istina je da bez iskrenih prijatelja, kojih je malo, a ne zaboravljaju Vladu ni nas, teško da bismo uspeli što šta da mu omogućimo - rekao je Dragan Đajić (63) dodavši:
- Za naše zdravstvo, Vladimir je "otpisan", a problem je i dalje to što ima milion stvari koje prate lečenje bolesnika poput našeg sina, gde je još mnogo toga nepoznanica. Lekovi, vitamini, invalidska kolica, specijalna pomagala, banjsko lečenje, fizioterapeut, logoped... Sve to treba obezbediti, a koliko košta, više ni sam ne znam. Dok sam bio u snazi i radio, uspevao sam da ispratim i obezbedim ono što je potrebno, ali mnogo godina je prošlo od tada i ono što se imalo odavno se potrošilo. Ipak, ne predajem se, ne smem zbog Vlade kad vidim koliko smo toga postigli sa njim. Lekari su često zapanjeni kad saznaju celu priču i kada im pokažem svu dokumentaciju od trenutka nesreće...
Sami ne mogu
O golgoti i borbi porodice kroz koju su prošli za sve ove godine, Dragan Đajić bi mogao i knjigu da napiše. Stimulisanje i konstantni rad su najvažniji za bolesnike poput Vladimira, koji se nalaze u stanju budne kome. To je, ujedno i jedina nada da će jednom biti onaj stari, međutim, bez podrške dobrih ljudi poput čitalaca "Vesti", Đajići teško da će moći da izbore tu bitku.
Ono što je Đajićima sada najneophodnije, a što ne mogu sami da obezbede, jeste kiseonik koncentrator, čijom se upotrebom podiže imunitet, a pozitivno stimulišu i nervne ćelije, veoma važne za Vladimirovo stanje.
- Već sam pričao da je reč je posebnoj mašini za disanje, kojom bi regulisali česte respiratorne infekcije koje su kod ovakvih pacijenata mahom u ležećem položaju, veoma česte i znaju da budu opasne, ali i kako bi njegov mozak još bolje reagovao na spoljne nadražaje. Još nisam uspeo da dokučim koja je cena ovog koncentratora, a njen tačan naziv je Precise 6000. Znam samo da je proizvode u Nemačkoj i zato mi je potrebna podrška humanih zemljaka. Ukoliko je moguće da me neko ko se u to razume uputi ili bar javi da li ima ili zna nekog ko ima polovni aparat, kako bih znao šta mi je činiti. Svaki vid podrške mnogo bi nam značio. U godinama smo kada više ne možemo toliko da "povučemo" niti lako da se snađemo, ali ono što je sigurno, to je da od našeg sina ne odustajemo - istakao je Dragan Đajić.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.