Da nesreću zameni sreća
Nedavno objavljen apel iz srca Banije povratničke porodice Badrić, nije ostao bez odgovora. Plemeniti čitalac "Vesti" Dragan Cvetković iz Vetingena u Švajcarskoj, ganut zlehudom sudbinom zemljaka u otadžbini, odlučio je da teške muke 62-godišnje majke Mire i njenog sina Dejana (29) iz sela Dragotina malo olakša i ulepša svakodnevicu.
Ono što je naumio, to je i učinio, uputivši od srca na njihov kućni prag novčani dar od 200 franaka. O ovom humanom gestu, kao i razlogu za podršku Badrićima, pojasnio je našim novinarima u kratkom pismu, jer je i sam osetio muku i siromaštvo poput Badrića, kada je 1995. morao da napusti Krajinu.
Rodom je, takođe sa Banije, iz sela Ljubina, opština Dvor na Uni. Tom prilikom, najavio je i da će kada ga nanese put u rodnu Baniju svratiti do Dejana i njegove majke Mire Badrić kako bih ih obišao i lično upoznao. Ujedno je i apelovao na sve zemljake širom sveta da i sami pokažu dobru volju, srce i plemenitost kako bi pomogli one kojima je pomoć neophodna.
Građani poslednjeg reda
U okolnim selima Banije, pogotovo u onima sa većinskim srpskim stanovništvom, situacija sama po sebi je dosta teška, a stopa nezaposlenosti velika. Kako kažu Badrići, oni su građani poslednjeg reda u Hrvatskoj. Iako ih niko ne dira, nema ni života. Sve što žele je da naprave kupatilo, da se okupaju kao ljudi, da ne spavaju na pomoćnim ležajevima, da imaju sto i stolice, kuhinju, šporet... To je jedino o čemu maštaju, a da li će im se ispuniti ta želja, zavisi najviše od ljudi dobre volje, jer sami ne mogu da je ostvare.
Ono što je humanog Dragana Cvetkovića taklo u srce, kada je reč o Badrićima, nije samo geografsko poreklo i sličan zli usud, nego i potpuna nemoć da bilo šta sami učine kako bi dočekali lepše i bezbrižnije dane.
Podsećanja radi, Mira i njen pokojni muž Bogdan su započeli zajednički život 80-ih godina, imali su stalno zaposlenje i posao, a ubrzo im se rodio sin. Nažalost, početkom ratnih zbivanja 1991. taj idilični život je nestao skoro u trenu. Porodica je pobegla sa rodnog praga, spasavajući živu glavu, a utočište su našli u Prizrenu, na Kosovu, u izbegličkom centru.
Da sve bude teže i drugi put ih je život stavio na strašno iskušenje 1999. kada je rat počeo i na Kosovu, zbog čega su morali da ponovo odu u progonstvo: ovoga puta puta u Vojvodinu, u okolinu Bačke Topole. Srce im je titralo za zavičajem, zbog čega su Mira i suprug Bogdan odlučili da se vrate, i to su učinili 2000. I umesto da njihovim mukama konačno dođe kraj, sve je dobilo novi i teži epilog.
Kontakt adresa
Svi koji mogu i žele da pomognu porodici Badrić, jer im je svaka vrsta pomoći dobrodošla, mogu ih kontaktirati na broj telefona: +385 955 494 571. Kućna adresa ove porodice je Dragotina 90, Glina 44400 Hrvatska i dogovoriti se o načinu slanja i dostave pomoći. Devizni račun otvoren je na ime Dejana Badrića kod Privredne banke Zagreb: IBAN: HR 9423400093230791893 - SWIFT CODE PBZGHR2X.
Mira nikako nije mogla da nađe zaposlenje, zbog čega su živeli samo od Bogdanove skromne penzije. Sin Dejan je našao posao u obližnjoj pilani, samo u prvih nekoliko meseci je dobijao platu, a posle toga ništa. Glava porodice, Bogdan, nije dočekao mirnu starost. Umro je prošle godine od raka, pa su se njegova supruga Mira i sin Dejan našli u bezizlaznoj situaciji, bez podrške i na rubu totalnog siromaštva i bede. U 21. veku žive bez kupatila, u staroj, drvenoj kućici koja ima dve prostorije, bez osnovnih higijenskih uslova. Mira se zbog toga nalazi često u lošijem psihičkom raspoloženju.
Dejan želi da položi ispit za profesionalnog vozača, ne bi li tako zarađivao za život, ali i za to je potreban novac koji oni nemaju. Jedini izlaz Dejan vidi u odlasku na rad u inostranstvo, samo da svoju skromnu kućicu popravi. Jedno je sigurno, Mira i Dejan, uprkos svojoj nemaštini, muci i nevoljama da ostvare ljudska prava, odlučni su da ostanu tu gde jesu, do poslednjeg daha.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.