Prijatelji novi, prijatelji stari
Zlatna trojka iz Melburna, kako su se potpisala tri naša humana čitaoca, mnogo je pomogla porodici Dragana Đokića koji sa suprugom Natašom i dvogodišnjom ćerkom Nikolinom živi u kontejnerskom naselju u Gračanici. Sa pismom u kojem su njegovoj porodici poželeli sreću i dobro zdravlje iz daleke Australije poslali su i 150 austraijskih dolara. Istovremeno su izrazili nadu da će i drugi zemljaci pokazati saosećanje i pomoći im u granicama svojih mogućnosti.
Na dan kada smo Draganu Đokiću uručili donaciju, zatekli smo ga u lokalnoj cvećari gde je došao na ispomoć. U nemaštini u kojoj živi posao ne bira, a kako među komšijama važi za vrednog i poštenog, kada se ukaže prilika, zovu ga kad god nekom ponestane radne snage.
- Hvala im na pomoći. I te kako mi to znači. Ovaj novac potrošiću na hranu i račune. Svi znate kako živim i koliko mi je svaka pomoć dobrodošla. Želeo bih posebno da se zahvalim svim porodicama koje su poslale pomoć, jer znam koliko je svugde danas teško i zato sam posebno zahvalan. A, pre svega, želim da se zahvalim "Vestima" koje su pisale o mom problemu - kaže 26- godišnji Đokić kome smo zatekli sa blatnjavim rukama dok presađuje cveće.
Kada su "Vesti" objavile priču o životu Dragana, njegove supruge ćerkice u limenom kontejneru bez struje, u koji su na svoju odgovornost stavili malen šporet na drva između kreveta i ormara, prvi se za pomoć javio njegov imenjak Dragan Đokić sa familijom iz Milhajma kod Frankfurta. Porodica Đokić iz Nemačke tada je poslala paket i pismo, a u biranju poklona, osim tate Dragana, učestvovali su i majka Vesna, sin Vladislav, snaja Aleksandra i njihove ćerke Nina i Tijana.
- Sa gospodinom Đokićem i danas sam u kontaktu. On mi je nedavno poslao 150 evra. Od njegove divne porodice je došlo 100, a 50 od njegovog kuma koji je poreklom iz Prištine. I njima bih hteo da se zahvalim. Đokićima i svim ljudima koji su mi pomogli prosto ne znam kako da objasnim kako i koliko smo zahvalni... - kaže Đokić.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na e-mail adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta telefonom na br: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
On dodaje da se na poziv redakcije "Vesti" javio i Novica iz Švajcarske, koji je, kada je došao u Gračanicu, kontaktirao Dragana.
Dragan Đokić je jedan od najtežih socijalnih slučajeva u kontejnerskom naselju u Gračanica, jer su i on i njegova supruga bez posla. Međutim, da li će njegovo stambeno pitanje, kao i mnogih prognanih iz Prištine, Obilića i mnogih drugih mesta koji i dalje žive u kontejnerima u Gračanici biti rešeno, pre svega zavisi od dobre volje lokalnih vlasti.
Borba za preživljavanjePorodica Đokić iz Gračanice živi od kosovske socijale, a od Srbije prima dečji dodatak. To je nešto jedva oko 100 evra mesečno, što ne pokriva ni najosnovnije troškove. Osim struje i voda je problem u kontejnerskom naselju. Sve to čini život mukotrpnim Draganu i Nataši Đokić, a maloj Nikolini uskraćene su mnoge radosti detinjstva. |