Zlato sa Miljacke u iščekivanju Moskve
Dvadesettrogodišnji Zrenjaninac, Milan Srdić, koji je četiri godine posle teške saobraćajne nesreće u invalidskim kolicima, nastavlja svoju bitku u iščekivanju operacije matičnim ćelijama u moskovskoj klinici Neurovita, koja je zakazana za 29. jul ove godine.
Zahvaljujući brojnim humanitarnim akcijama, Milanova porodica, uspela je da prikupi sredstva za prve dve u prestižnoj klinici u Rusiji, a sam Milan, nadahnut humanošću ljudi iz svog okruženja, ostvario je sjajan uspeh na internacionalnom takmičenju paraplegičara u Sarajevu.
- Osvojio sam zlatnu medalju u bacanju koplja, kao član državnog tima Srbije i za korak se približio olimpijskoj normi u ovoj disciplini. Nosim zaista sjajne utiske iz grada na Miljacki, osim sportskih nadmetanja, lepo smo se družili i bili sjajno primljeni i okruženi pažnjom na svakom koraku. Ovo takmičenje, samo je jedno u nizu onih koja me očekuju ovog leta, a sigurno najvažnije će biti ono u Moskvi 29. jula. Za taj dan zakazana je operacija matičnim ćelijama, veliki sam optimista i nekako imam osećaj da će od tada za mene sve biti drugačije i da ću konačno moći ponovo da stanem na svoje noge - vidno uzbuđen priča Milan Srdić, kome su nedavno, humanitarnom utakmicom, pomogli bivši fudbalski asovi Proletera i grada Zrenjanina.
Pobede i na zdravstvenom planuMilan je u Sarajevu, na internacionalnom takmičenju paraplegičara, nastupao kao reprezentativac Srbije, a osim koplja, gde je osvojio prvo mesto, takmičio se u bacanju diska. Posle transplantacije matičnih ćelija nije isključeno da će mladi sportista dobiti zlato i u ovoj disciplini. Svi koji ga poznaju žele mu pobedu, najpre na zdravstvenom, potom i sportskom planu. |
Tada je Zlatko Zahovič, sportski direktor NK Maribor automobilom stigao, Vesko Mihajlović potegao je put iz Larnake sa Kipra, Vladimir Ivić iz Soluna, Nikica Maglica iz Drezdena... Svi oni, kao i još četrdesetak nekadašnjih asova, koji su ponikli i fudbalsku karijeru izgradili u Proleteru iz Zrenjanina, došli su u ovaj grad, da svojim prilozima pomognu da Milan Srdić, 23-godišnji sin njihovog kapitena Zorana, ode na pomenutu operaciju u Moskvu.
Ideja za ovu humanitarnu manifestaciju potekla je od reportera "Vesti" koji je i sam pripadao ovoj slavnoj generaciji Proleterovih zvezda i Milanovog oca Zorana. Ona je krunisana besprekornom organizacijom fudbalske utakmice, koju je sa tribina ispratilo i preko dve hiljade gledalaca, koji su kupovinom ulaznice (cena je bila 200 dinara), takođe doprineli da se prikupe neophodna sredstva.
- Akcija je bila veličanstvena i u potpunosti je uspela. Prikupljeno je oko 5.000 evra, tako da imamo dovoljno novca za odlazak u Rusiju - sa suzama u očima prokomentarisao je Zoran Srdić, otac nesrećnog Milana, koji je pre četiri godine doživeo tešku saobraćajnu nesreću i od tada je u invalidskim kolicima.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na e-mail adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta telefonom na br: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
Dragana Bajatović, u ime svog brata i porodične fondacije, predala je ček od 11 hiljada evra i zajedno sa bokserskim šampionom Milanom Piperskim, takođe Zrenjanincem, izvela početni udarac.
Nažalost, neka zvučna imena Proleterove slavne generacije, zbog poslovnih obaveza nisu uspeli da doputuju u Zrenjanin, ali su obećali da će svojim prilozima podržati akciju. Među njima je i Zoran Bambi Tošić, koji je fudbalsku karijeru počeo u Proleteru, zbog reprezentativnih obaveza, nije bio na stadionu u Karađorđevom parku, ali je javno obećao da će snositi sve troškove Milanovog boravka u Moskvi i platiti avionske karte.
Svi igrali za Milana
Odlazeći u Sarajevo, Milana je pratila slika sa stadiona na kome su uživali svi koji su došli da podrže humanu akciju. Grad Zrenjanin se pokrenuo, mnogi su suznih očiju aplaudirali mladiću koji se u invalidskim kolicima hrabro bori za svoje mesto pod suncem, bavi se i dalje sportom, odličan je student treće godine Saobraćajnog fakulteta u Novom Sadu....
Proradila je nostalgija za nekadašnjim vremenima, kada je Proleter žario i palio fudbalskom scenom SFRJ, a danas više nema ni te države ni kluba. Ugasio se 2005. godine i živi samo u srcima onih koji su došli da isprate utakmicu dve slavne generacije, jedne koju je kao kapiten predvodio Milanov otac Zoran. Utakmica je bila više od igre - susret starih drugara i stvaranje uslova Milanu za nastavak lečenja.