Nadoknađeno sve što je propušteno
Šesti ciklus govorne rehabilitacije i resocijalizacije započela je šestogodišnja Karolina Janićević iz sela Berevce kod Štrpca u Beogradu u Dečjoj kući pri KBC Zvezdara. U ovoj zdravstvenoj ustanovi ugrađeni su joj kohlearni implantati zbog obostrane gluvoće. Koštaju oko 20.000 evra i plaćeni su sredstvima Zdravstvenog fonda Srbije.
Roditelji ove devojčice, nezaposlena majka Jelena i otac Jadran od čije plate koja iznosi 26.000 dinara žive, uspeli su kreditima i uz novčanu pomoć familije da isfinansiraju jednogodišnje predoperativne pripreme i postoperativni oporavak u istom trajanju. Onda je došlo do prekida od godinu dana i Karolina se postepeno vratila na početak.
U svetu gluvih ostala bi do kraja života da nije bilo čitalaca "Vesti" koji su joj darovali 3.600 evra koliko je potrebno za šest terapija predviđenih u jednoj godini u trajanju od po tri nedelje.
Kao i jesenas kada je skupljeno prvih 600 evra i Karolina sa majkom i bakom došla u Beograd da nadoknadi propušteno, obnovi u sećanju zaboravljeno i nauči mnogo toga novog, druga stanica bilo je beogradsko Dopisništvo "Vesti". Kod nas ju je sačekala 15.000 dinara, donacija pobednika turnira u malom fudbalu u Milvokiju.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na e-mail adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta telefonom na br: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
U martu smo pisali da se fudbalski tim Orhtodox United Serbian odrekao nagrade vredne 1.000 američkih dolara korist pet porodica sa Kosova. Među njima su i Janićevići koji nisu u stanju svojoj ćerki da pruže odgovarajuće logopedske i druge vežbe kako bi mogla da koristi sluh vraćen ugradnjom implantata.
- Stan smo platili do 17. juna pa će Karolina i ovog puta ići na vežbe, tretmane kod psihologa i u predškolsku ustanovu za decu oštećenog sluha pet umesto tri nedelje. Tako je bilo tokom svakog našeg prethodnog dolaska i zato je naša ćerka uspela da nadoknadi propušteno. Koliko smo zahvalni našim mladićima iz Amerike na novcu koji nas je ovde sačekao toliko smo zahvalni i svakom drugom donatoru jer bez njih Karolina ne bi uspela da razume ono što čuje i izgovori ono što misli. U protivnom, znakovnu komunikaciju mogla bi da ostvari samo sa nama, njoj najbližim. Kako na Kosovu nema specijalizovanih škola za decu oštećenog sluha, bez ove pripreme, bilo bi joj onemogućeno školovanje. I ona, i mi, njeni roditelji, bili bismo nesrećni zbog toga do kraja života - rekla je Jelena Janićević, zahvalna majka, puna nade u srećniju budućnost svoje ćerke od one koju joj je sudbina namenila, iako bi, po mišljenju stručnjaka, rehabilitacioni proces bilo poželjno da nastavi i narednu školsku godinu.
Između potreba i mogućnosti- U specijalnoj školi "Stevan Dečanski", gde Karolina pohađa predškolsku nastavu po završetku rehabilitacionog tretmana u Dečjoj kući na Zvezdari, rekli su mi da je neophodno da nastavi da dolazi na časove od septembra do juna iduće godine. Tako će biti zaokružen proces logopedske rehabilitacije i resocijalizacije i savladan predškolski obrazovni program, što bi joj omogućilo da ide u redovnu osnovnu školu. Dok sam slušala direktora, knedla mi je bila u grlu. Kako da mu kažem da moj muž prima 26.000 dinara platu, od čega na kredit za Karolinino lečenje koje smo sami finansirali odmah ode 21.000, da preživljavamo od 5.000 dinara i onog što svekar dobije obrađujući njivu uzetu pod zakup? Zar se od toga može isfinansirati jedna školska godina u Beogradu, za koju je potrebno najmanje 5.000 evra? - otvorila nam je srce majka male Karoline.
|