Stado na broju, ukućani siti
Bila je dovoljna i vest da stižu istovremeno dve donacije, jedna vredna 1.070 australijskih dolara koju su poslali članovi Udruženja Posavaca iz Sidneja druga od 500 dolara humanih Zeničana iz Melburna pa da se stado u štali Narančića u ličkom selu Doljani uveća.
Postarali su se za to Mira i Dušan, povratnici koji podižu devetoro dece. Jedna krava, deset ovaca i osam koza već se beše odomaćilo kada su ih posetili reporteri "Vesti. Donacijama ljudi dobre volje iz Australije koje su im uručene, stoka, dobijena na poverenje, istog dana je isplaćena.
Ponosno pokazujući svoje blago, kako to kažu Ličani, mali Narančići su milovali majušno tele koje je nedavno ostalo bez svoje majke. Tetošili su ga srećni što više nije samo. Razmileli se po štali i penjali do potkrovlja kako bi svojim slabašnim ručicama i silnom energijom uspešnog domaćina gurali seno dole do jasala. Cike i vike je bilo i oko štale. Rastrčani Narančići mahali su najstarijem bratu Aleksandru koji je čuvao koze nekoliko stotina metara od kuće, a on i njima i gostima slao svoje pozdrave širokim pokretima ruku uzdignutih prema nebu.
- Hvala svim tim divnim ljudima koji nam pomažu. Novac od Posavaca i Zeničana stigao nam je u pravo vreme, taman kad je štala bila potpuno spremna da primi novu stoku. Pokazlao se i u našem slučaju da je najvažnije najpre izgraditi jedan ovako moderan objekt koji nam svojom konstrukcijom i drugim rešenjima znatno olakšava posao. Više ne treba do stoke vilama ni nositi ni saneti seno. Štala na rubovima stropa ima otvore kroz koje krmu smeštenu u potkrovlju samo treba spustiti do jasala. A to i deca mogu raditi. Tu je i rampa preko koje se đubre kroz poseban otvor odlaže odmah pored štale. Eto, došlo je vreme kada možemo reći kako ćemo na kraju ipak sami sebe hraniti! Naravno, sve to isključivo zahvaljujući pomoći upravo iz srpske dijaspore - oduševljen je Dušan dok govori o svojim sunarodnicima i zemljacima iz sveta čije plemenito srce već dve godine, koliko im pristiže pomoć, greje njegovu mnogobrojnu familiju.
Majka u posteljiNarančiće je, nažalost, nedavno zadesila i jedna nesreća. Mira se okliznula u kuhinji, pala i slomila nogu. Leži i ne može da se kreće. Lekari predlažu čak operaciju. Jada se što ne može deci da pruži sve ono što su dužnost i želja majke. Ni oko stoke ne može da radi ono što je radila. Čini se da će i proleće stići kada Mira prohoda sa štapom. Dušan sve radi, a deca mu pomažu koliko je u njihovoj moći. Zajedno sa njim muzu kravu, ovce i koze. On im kuva, pere, čisti... Savio se od tereta. Miri je i zbog toga teško. Osećaju deca majčinu tugu pa je teše. Uvek je neko od njih u njezinoj blizini. Kad padne u krizu, gledajući Dušana kako pada od umora, jedino joj nežnost mališani suši suze, vraća dobro raspoloženje i osmehom im se na osmehe zahvali. |
Oni su ti koji su ih podsticali da izdrže kad je bilo najteže, da nastave da se bore na svojoj rodnoj grudi za opstanak i budućnost svog potomstva.
Sada Narančići već razmišljaju i o stvarima koje su više od pukog preživljavanja. Bude se stare i javljaju nove želje i ambicije. Ubeđeni su, za početak, da više neće morati da se hrane samo mlekom, jajima i krompirom, zapravo onim što sami proizvedu na svom imanju. Prodavaće jaganjce i kozje mleko i doći do novca. Tako će moći da plate nekome da im uzore zemlju, a imaju je sedam hektara. Neće više Dušan morati nadničenjem da plaća tuđe oranje.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na e-mail adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta telefonom na br.: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |
U planu Narančića je da što pre od 24 doguraju do 50 koza, jer tada će im mlekara pored kuće instalisati laktofriz za mleko da se ne bi pokvarilo. Od tog momenta oni će i zvanično postati proizvođači kozjeg mleka mnogo skupljeg na tržištu od kravljeg. Kravlje je nedavno palo na cenu koja se kreće od jedne do jedne i po kune po litri, a cena kozjeg je ovog momenta od pet do sedam kuna. Cene mleka se istina menjaju, ali Dušan dobro zna da će kozje još dugo biti znatno skuplje od kravljeg. Poraste li i cena ovčjeg, mada je i postojeća jako dobra, četiri kune, ko zna... Možda, kad dobro razmisli, i jaganjce zameni stadom ovaca za mužu. Doda li se tome i najnovija vest da će Narančićima, opet iz srpske dijaspore, uskoro stići i novac za traktor, njihovo će se stado po sili prirode stalno uvećavati.
- Preostaće nam uskoro još jedino da na ulazu u svoje imanje stavimo tablu sa prikovanim kozjim, kravljim ili rogovima od ovna - našalio se malo Dušan na račun farme koja bi mogla obnoviti tradiciju uzgoja stoke u Doljanima i njihovoj bližoj okolini.
Računica- Jedna koza dnevno daje između tri i pet litara mleka,jer muža je ujutro i naveče. Ako je to, recimo, prosek od četiri litre puta 50 koza to je 200 litara dnevno. Ili, 1.200 kuna, po prosečnoj otkupnoj ceni od šest kuna. A to je onda 36.000 kuna, ili 4.800 evra mesečno. Doda li se tome i zarada od jaganjaca, a ove godine u Lici su prodavani za 100 evra... - rešili smo svoje probleme. Nikada ne bi bilo ovakve računice da nije bilo pomoći iz srpske dijaspore. Kako bismo voleli da vidimo sve te naše ljude koji toliko brinu o nama! Kako bismo voleli da navrate ovde kod nas. Da ih zagrlimo i poljubimo. Oni su naša familija. Mi ih tako doživljavamo - kaže Dušan Narančić i dodaje
|