U novom ruhu i đaci i udžbenici
Učenicima Osnovne škole "Drinka Pavlović" u selu Bogujevac kod Kuršumlije, reporteri "Vesti" i predstavnici lokalne samouprave predali su, povodom kraja ove školske godine, sedam paketa školskog pribora i 1.000 evra koje je prikupila i njima namenila Humanitarna organizacija "Pomoć deci sveta" iz Frankfurta.
- Izražavamo veliku zahvalnost gospođi Pelki Budaković, predsednici Humanitarne organizacije Pomoć deci sveta iz Frankfurta, koja je odabrala našu školu i naše učenike da ih obraduje. Pomoć će dobiti 17 mališana koji nastavu pohađaju od prvog do četvrtog razreda. Većina njih, tačnije njih 14 su romske nacionalnosti i iz jako siromašnih porodica. Njima će novi ranci, u koje će staviti takođe nove olovke, pernice i drugi potrošni materijal, puno značiti jer njihovi roditelji teško uspevaju da im obezbede tri obroka dnevno, pristojnu odeću i obuću, a kamoli
Zahvalnica
Predstavnici lokalne samouprave iz Kuršumlije uputili su zahvalnicu predsednici Humanitarne organizacije "Pomoć deci sveta" iz Frankfurta u kojoj se između ostalog navodi: |
potreban školski pribor - kazala je učiteljica Zorica Šabanović.
U veoma staroj zgradi, koju je zub vremena vidno nagrizao, nastava se odvija u po dva odeljenja. U učionicama su stare klupe i neizostavna peć bubnjara. Jedino školsko pomagalo koje smo zatekli u prvom i drugom razredu jeste računaljka stara više od 50 godina.
- Za ove male Rome škola je neka vrsta utočišta. Ovde se ugreju, opuste, jer i koleginica i ja na njih veoma retko vičemo. Njima je dosta vike kod kuće. Ovde ne moraju da rade teške poslove, što je gotovo po pravilu slučaj sa svima njima, iako imaju tek sedam, osam godina. Ja ih doživljavam kao svoju decu. U stvari, učiteljice na neki način trebalo bi da budu druge majke svojim učenicima - objašnjava nam učiteljica Sanja Đorđević i ističe da duguje veliku zahvalnost donatorima koji su obezbedili dragocenu pomoć njenim učenicima.
Većina tih učenika živi u nekoliko kilometra udaljenom romskom, takozvanom nehigijenskom naselju u veoma teškim ekonomskim uslovima. Njihovi roditelji zavise od skromne socijalne pomoći. Kuće u kojima odrastaju ovi mališani su straćare, napravljene od blata ili sklepane od limova. U naselju nemaju pijaću vodu već koriste vodu sa reke Toplice. U potrazi za parčetom hleba ovi mališani, zajedno sa roditeljima, nadniče u sezoni kada se na obližnjim poljima okopava kukuruz ili bere voće.
- Volela bih da postanem frizerka - kaže mala Emina, koja pohađa drugi razred dok znatiželjno razgleda stvari koje je dobila.
Transport kroz Srbiju
Pomoć iz Frankfurta predala je predsednica opštine Kuršumlija Vesna Jakovljević. Đacima je uručila školski, a nastavnom osoblju novčanu donaciju. Bila je to i prilika da na licu mesta vidi u kakvim uslovima nastavu pohađaju učenici u ovoj školi. |
- Ja ću da završim za vulkanizera ili automehaničara, tamo se dobro zarađuje - kaže Darko, učenik trećeg razreda i pregleda školski ranac sa osmehom oduševljenja.
Pristigla pomoć brzo je razgrabljena. Svakom od ovih mališana namenjeno je i po 50 evra. Učiteljice će novac uručiti njihovim roditeljima, a to saznanje na licima ovih mališana osmehe čini još blistavijim. Sad neće morati da knjige i sveske nose u starim, odrpanim torbama već u novim i lepim rančevima kao i druga deca. Osim toga, 50 evra uneće radost u njihove sirotinjske domove. Majka će sva srećna moći da kupi namirnice i skuva ručak, ne razbijajući glavu čime deci da utoli glad, a lice očeva izgledaće manje strogo kada se opusti grč i povuku bore koje se pre vremena pojavljuju od stalne borbe za opstanak i napora da njihova deca žive dostojanstvenije.
Pošiljka Crvenom krstu
|
Nastavak saradnje
|
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na e-mail adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta telefonom na br.: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924. |