Ista prava za seosku i gradsku decu
Pre devet godina osnovano je Društvo za cerebralnu paralizu opštine Ivanjica, sa ciljem da pruži svaki vid pomoći i podrške osobama sa invaliditetom, od stručno-medicinske, do pravne i materijalno-finansijske. Društvo sada broji 70 članova, osoba sa invaliditetom i član je FENS-a i Saveza za cerebralnu paralizu Srbije.
Ono čime se ovo društvo posebno ponosi jeste projekat pod nazivom Vikend program podrške za roditelje i decu sa invaliditetom iz seoskog i gradskog područja, kao novim oblikom zaštite - socijalne inovacije.
- Kroz ovaj projekat uključili smo do sada 20-oro dece sa invaliditetom sa sela. Pokrili smo osam sela na području opštine Ivanjica i 26 korisnika iz gradskog područja u aktivnosti zajednice našeg grada i započeli proces integracije i socijalizacije. Dvanaestoro dece sa invaliditetom sa sela je prvi put bilo u gradu, pa su tako prvi put videli reku, prvi put ušli u kupatilo, okupali se i koristili NjC šolju, prespavali u lepim posteljinama i udobnim krevetima, videli mnogo automobila od kojih su se strašno plašili, poštu, apoteku, policiju, bioskop... Ova deca su bila toliko daleko od civilizacije i 21. veka, a delilo ih je 40 km od grada, za njih je vreme bilo potpuno stalo. Ono što je najveće dostignuće za ove mališane, a i za nas je pre svega osmeh na njihovim licima, mnogo pitanja i odgovora i, svakako, potpuna društvena integracija i socijalizacija - rekla je Svetlana Glavinić, predsednica društva koja radi kao defektolog u Osnovnoj školi Milinko Kušić u Ivanjici.
Osnovni ciljevi projekta Društva za cerebralnu paralizu opštine Ivanjica je integracija, socijalizacija i prevencija institucionalizacije osoba sa invaliditetom, podrška porodicama osoba sa invaliditetom u prevazilaženju teškoća u svakodnevnom porodičnom funkcionisanju i poboljšanje njihovog materijalno-finansijskog stanja.
Da bi to bilo i ostvarljivo, ovom Društvu je potrebna pomoć.
- S obzirom na to da je područje naše opštine četvrto po teritorijalnoj veličini u Srbiji i da je brdsko - planinsko sa nepristupačnim terenima, samim tim je teže doći do
naših korisnika. Naš vozač za jedan vikend pređe 500 kilometara u odvoženju i dovoženju dece. Auto nam je već star i nebezbedan za decu, tako da je neophodno promeniti ga. Da bi i dalje naši mališani održali osmeh na licu, neophodno nam je jedno terensko vozilo kako bismo i dalje dolazili u Dnevni centar Sunce - kazala je Svetlana Glavinić, a potom nastavila:
- Zato smo, ne znajući više na koju adresu u zemlji da se obratimo, pošto su naše institucije i same veoma osiromašene, odlučili smo da za pomoć zamolimo ljude dobrog srca iz dijaspore posredstvom "Vesti". Na ovaj korak smo se odlučili, pre svega, jer smo i sami imali prilike da mnogo toga lepog čujemo o njima i njihovoj neizmernoj humanosti koju su pokazali prema nekoliko naših sugrađana. Ovom prilikom želim isto tako da se u ime celog našeg Društva zahvalim svima unapred i na samoj želji da nam izađu u susret u okviru svojih mogućnosti, zapravo i na pročitanoj priči o nama.
Osposobljavanje za život- Trudimo se da realizujemo što veći broj projekata i osposobimo ove mališane za njihovu lakšu budućnost. Među takvim projektima su: edukacija na računarima za osobe sa invaliditetom, engleski jezik, polaganje vozačkog ispita, socioterapijski klub i prevencija invalidnosti, izgradnja objekta za Dnevni centar Sunce, za decu sa kombinovanim smetnjama i vikend program podrške za roditelje i decu sa invaliditetom iz seoskog i gradskog područja. Naravno da bi sve to nastavilo da funkcioniše, preko potrebno nam je terensko vozilo koje sami ne možemo da obezbedimo. Bili bismo zahvalni i za polovi kombi, dobro očuvan - kaže Svetlana Glavinić.
|