Dodik: Tadić i Josipović doneli novu nadu u region
"Za nas mir i stabilnost nemaju alternativu. U tom smislu samo možemo da pozdravimo i podržimo i predsednika Tadića i predsednika Josipovića i sve napore koje čine da se odnosi u regionu normalizuju", istakao je Dodik u intervjuu beogradskoj "Politici".
Dodik je rekao da samo rešenja koja se unapred dogovore u Banjaluci mogu biti predmet razgovora u Sarajevu i da će od sada u zajedničkim organima BiH Republika Srpska imati jedinstven glas.
"U Sarajevo idemo kao strana, kako je definisano i Dejtonskim sporazumom", kazao je Dodik, istakavši da smatra da bi na zajedničkom nivou trebalo da dogovore i sprovedu ono što nije sporno ni za jedan od tri konstitutivna naroda u BiH.
Da se dogovaraju ljudi, a ne međunarodni posrednici
"Uslov za dogovor je vrlo jednostavan. Da za sto sednu oni koji su dobili mandat naroda koji ih je birao, a ne međunarodni posrednici ili izaslanici, sa unapred pripremljenim rešenjima, koja su pisana izvan BiH i koja, po pravilu, odražavaju želje samo jedne, bošnjačke strane u BiH. Eventualne nametnute zakone od visokog predstavnika mi odbacujemo i ne prihvatamo", naglasio je Dodik.
On je rekao da nedavno obelodanjeno istraživanje Galupovog instituta prema kome 88 odsto građana RS podržava njenu secesiju od BiH razume kao nezadovoljstvo građana RS stalnim insistiranjem na reviziji Dejtonskog sporazuma.
"Rezultati tog istraživanja se mogu protumačiti i kao odgovor srpskog naroda na sve češće pritiske za izmenom Ustava BiH, odnosno pozicije RS koju je dobila Dejtonskim sporazumom. Ne postoji nijedna autonomija u svetu koja je sama sebe ukinula ili razvlastila. Zašto bi na to pristala RS, pod firmom stvaranja tobože funkcionalnije države BiH, koja navodno samo centralizovana i unitarna može ući u EU i koju jedino žele muslimani Bošnjaci, dok takvu BiH odbijaju Srbi i Hrvati", rekao je Dodik.
Do pomirenja samo preko istine
Prema njegovoj oceni, da nije bilo odluka visokih predstavnika u BiH kojima je, suprotno međunarodnom pravu, i mimo volje RS, menjan Dejtonski sporazum, broj onih koji podržavaju secesiju RS od BiH bio bi znatno manji.
Dodik smatra da je da bi se došlo do pomirenja neophodno doći do istine.
"Kada se utvrdi istina, lišena politizacije, logičan sled stvari nalaže suđenje svima koji su u proteklom građanskom ratu počinili ratne zločine", rekao je on.
"Izvinjenja i žaljenja su akti dobre volje i svakako su dobrodošla na svim stranama. Ja, ipak, dajem prednost sudskim procesima u kojima će svako, bez obzira kom narodu pripadao, morati da odgovara za svoja nedela, koja ne zastarevaju. To je jedini način da potomci žrtava dobiju kakvu takvu satisfakciju, žrtve pijetet, a zločin zasluženu osudu", naglasio je Dodik.