Protesti zbog poklanjanja crkve Srbima
Katolički vernici koji i dalje žele da koriste tu crkvu okupili su se ispred bečke katedrale Štefansdom, i transparentima, plakatima i pevanjem crkvenih pesama izrazili nezadovoljstvo odlukom da se crkva Nojlerhenfeld pokloni srpskoj pravoslavnoj parohiji u Beču.
Demonstracije, propraćene velikim medijskim interesovanjem, organizovali su crkveni savet Nojlerhenfelda i poljska crkvena opština.
"Mi smo protiv poklanjanja naše crkve, jer imamo parohiju preko 250 godina i ja posećujem ovu crkvu preko četiri decenije", rekao je suorganizator protesta Gerhard Grin, dodajući da mu nije jasno zašto se živa crkva poklanja ili prodaje.
Sveštenik katedrale Štefansdom Toni Faber nazvao je odluku Bečke nadbiskupije "znakom snažnog ekumenizma".
Faber je rekao da se nada da srpska braća i sestre neće biti obeshrabljeni protestom, jer to ne predstavlja verski rat već samo ispoljavanje neslaganja katolika iz Nojlerhenfelda.
Crkveni savet Nojlerhenfelda nije pristao na odluku nadbiskupije i negira da da je ikada doneo odluku o spajanju sa drugom crkvom u ovom delu Beča.
"Crkveni savet nije ni u jednom trenutku pristao na odluku nadbiskupije. Šta više, mi smo naše neslaganje sa odlukom o zatvaranju jedne žive crkve preneli kardinalu", rekao je član crkvenog saveta Karl Vormastek, i dodao da crkva postoji 250 godina i ima mnogo vernika, kao i da je to najživlja crkva u ovom delu Beča, jer nedeljom mise posećuje preko 750 ljudi.
"Što se tiče SPC, čestitam na veoma fer odnosu", dodao je Vormastek, navodeći da je crkveni savet prikupio preko 1.000 potpisa protiv odluke nadbiskupije i najavio da će protesti biti nastavljeni.
Međutim, i pored protesta Bečka nadbiskupija ne odustaje da crkvu pokloni SPC. Poljski vernici, ipak, neće biti proterani, već će parohija nastaviti da postoji, iako će njen sveštenik ubuduće služiti u susednoj crkvi. Poljaci sebe predstavljaju kao "žrtveno jagnje" u celom slučaju, a nastali sukob se u medijima opisuje kao "verski rat" koji je izbio zbog odluke nadbiskupije.
SPC u Beču nije želela da komentariše proteste Poljaka, ističući da im je sagovornik Bečka nadbiskupija i da ne žele da se mešaju u ovaj spor.