File uručio Cvetkoviću upitnik EK
File je uoči posete Beogradu izjavio Tanjugu da će Evropska komisija na osnovu odgovora steći uvid u spremnost Srbije za otpočinjanje pretpristupnih pregovora sa EU.
Komesar File je naglasio da on u Beograd ne dolazi samo da bi doneo više reformskog posla za građane i administraciju, nego da donesi "jasnu poruku nade".
Upitnik sadrži pitanja koja se odnose na apsolutno svaki segment društva u državi koja želi da postane članica EU, u ovom slučaju Srbija.
File u Vladi: Srbija na dobrom putuSrpski premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da će Srbija do kraja januara odgovoriti na upitnik Evopske komisije, a evropski komesar Štefan File je, uručujući premijeru taj dokument, ocenio da je Srbija "u dobroj poziciji" na putu ka EU.
|
Aneksi se odnose na političke kriterijume, među kojima su "demokratija i vladavina prava", "poštovanje ljudskih prava" i "regionalna pitanja i međunarodne obaveze", i privredne kriterijume, koji su "makroekonomski podaci", "socio-ekonomski podaci", "strukturalni indikatori", "sistem socijalne zaštite", "privredni i strukturalni razvoj i reforme" i "finansijsko tržište".
Poglavlja koja upitnik sadrži su "sloboda protoka roba", "sloboda kretanja radne snage", "osnivačko pravo i sloboda pružanja usluga", "slobodan protok kapitala", "javne nabavke", "kompanijsko zakonodavstvo", "zakon o intelektualnoj svojini", "politika konkurentnosti", "finansijske usluge", "informaciono društvo i mediji", "poljoprivredni i ruralni razvoj", "prehrambena bezbednost, veterinarska i fitosanitarna politika", "ribarstvo", "saobraćajna politika", "energetika" i "fiskalna politika".
Među poglavljima su i "ekonomska i monetarna politika", "statistike", "socijalna politika i zapošljavanje", "kompanijska i industrijska politika", "trans-evropske mreže", "regionalna politika i koordinacija strukturalnih instrumenata", "pravosuđe i osnovna prava", "pravosuđe, sloboda i bezbednost", "nauka i istraživanje", "obrazovanje i kultura", "zaštita okoline", "zaštita potrošača i zdravstvena zaštita", "carinska unija",
"spoljni odnosi", "spoljna, odbrambena i bezbednosna politika", "finansijska kontrola" i, na kraju, "finansijske i budžetske odredbe".
Upitnik sadrži i dva dodatna poglavlja, "institucije", koje se tiče broja glasova koje bi država dobila u Savetu EU, broja poslanika u Evropskom parlamentu i slično, i "ostalo", što je poglavlje u koje bi bila svrstana sva pitanja koja bi proistekla iz pregovora, ali koja ne bi mogla biti svrstana niti u jedno od ranijih poglavlja.
O ovim poglavljima se, međutim, ne pregovara, tako da ona ne sadrže nikakva pitanja.
Na osnovu odgovora na ovaj upitnik, Evropska komisija će izraditi mišljenje o aplikaciji Srbije za sticanje statusa kandidata, a ove podatke će kasnije koristi i u određivanju budućih kvota za Srbiju u okviru EU.
Kada Srbija bude odgovorila na pitanja i Upitnik vratila Evropskoj komisiji, u ovoj instituciji će započeti proces izrade mišljenja koji traje oko godinu dana.
U okviru ovog procesa, Komisija Srbiji može poslati i dodatna pitanja, ali i ekspertske misije koje će imati zadatak da utvrde stanje na terenu.
Evropski zvaničnici, uključujući i Filea, u dosadašnjim procenama su kao datum za okončanje rada na mišljenju iznosili drugu polovinu iduće godine.
Zemljama regiona je za sastavljanje odgovora bilo potrebno od tri do pet meseci, a potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evrointegracije Božidar Đelić očekuje da će Srbija odgovore imati do kraja prvog kvartala 2011. godine.
Ako se izuzmu neka pitanja koja će biti specifična za Srbiju, upitnik će u velikoj meri biti sličan onima koje su dobile zemlje u regionu, jer iako se upitnici za svaku zemlju rade posebno, veći deo tih dokumenta je isti ili sličan za sve.
Upitnik koji je svojevremeno pripreman za Hrvatsku imao je oko 4.500 pitanja, a za Crnu Goru 2.178, a za ostale je zemlje iz okruženja oko 4.000 pitanja.
Kacin: Važan trenutak
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocenio je da današnje uručivanje Srbiji Upitnika Evropske komisije o kandidaturi za članstvo u Evropskoj uniji predstavlja važan trenutak u evropskim integracijama Srbije.
On je podsetio da je to jasno istaknuto i u zaključcima Saveta Evropske unije od 25. oktobra.
|