Nedelja 21.11.2010.
21:39
Tanjug

Tigrovi izumiru za 12 godina

Bengalski tigar
 


Na samitu 13 zemalja u kojima živi poslednjih 3.200 tigrova na planeti, generalni direktor organizacije za zaštitu životinja Svetski fond za prirodu Džejms Lip izjavio je da, ukoliko ne budu preduzete odgovarajuće mere, tigrovi bi mogli da postanu izumrla vrsta do 2022. godine, koja je naredna godina tigra po kineskom kalendaru.


Lip je istakao da je potrebno napraviti specijalne rezervate za tigrove i obnoviti i čuvati šume izvan njih da bi tigrovi mogli da se šire.

"Da bi sačuvali tigrove morate da sačuvate šume, pašnjake i mnogo drugih prostora. Ali u isto vreme vi, takođe, čuvate osnove društva koja tu žive. Njihova ekonomija u velikoj meri zavisi od hrane, vode i sirovina koje dobijaju iz tih šuma", rekao je Lip na samitu u Sankt Peterburgu, koji je počeo juče i traje do srede.


Na samitu, čiji je domaćin ruski premijer Vladimir Putin, usvojen je program sa ciljem da populacija tigrova u divljini bude udvostručena do 2022. godine, prenela je agencija AP.


Program su podržale vlade svih 13 zemalja - Bangladeša, Butana, Kambodže, Kine, Indije, Indonezije, Laosa, Malezije, Mjanmara, Nepala, Tajlanda, Vijetnama i Rusije.
Za prvih pet godina 12-godišnjeg plana biće potrebno 350 miliona dolara i oko 30 odsto troškova programa biće usmereno ka suzbijanju krivolova.


Ruski ministar za prirodne resurse Jurij Trutnev izjavio je da će Rusija i Kina napraviti zaštićenu oblast za tigrove duž njihovih granica i udružiti svoje resurse za borbu protiv lovokradica.


Pogram obuhvata zaštitu staništa tigrova, borbu protiv krivolova, ilegalne trgovine tigrovima i njihovim delovima i podsticanje lokalnog stanovništva da se uključe u zaštitu životinja.


Uništavanje staništa tigrova, seča šuma i krivolov neki su od uzroka izumiranja tigrova, kojih je pre 100 godina bilo oko 100.000.


Tri od devet podvrsta tigrova - balijski, javanski i kaspijski, izumrli su tokom poslednjih 70 godina.


Prema podacima grupa za zaštitu tigrova, njihov broj i staništa nastavili su da se smanjuju, a samo tokom poslednje decenije zabeleženo je smanjenje za 40 odsto.
 

2024 © - Vesti online