Dobro je da se od prodaje Telekoma vrate dugovi?
Ekonomista ''Centra za novu politiku'' Goran Nikolić je rekao da je Dinkićev predlog prihvatljiv i da ga podržava ga jer će država od toga imati koristi. Nikolić je ukazao da bi bilo isplativije da taj novac bude upotrebljen za vraćanje dugova na koje plaćamo visoku kamatu od 6,3 odsto, nego da se deponuje i kupuju obveznice koje imaju nizak prinos.
"Prema dogovoru sa MMF-om, taj novac ne može da se potroši, jer je ograničen nivo javne potrošnje, pa bi te pare praktično stajale na dinarskom računu trezora, odnosno u devizama kod NBS, koja ih plasira kod najsigurnijih banaka u svetu ili najsigurnije obveznice zemalja OECD, ali to su niski prinosi, kreću se oko jedan odsto", kaže Nikolić.
On je podsetio da je i sredstvima od prodaje "Mobtela" vraćeno 330 miliona dolara Svetskoj banci, što je bilo jako dobro, jer u suštini ako vraćamo dug smanjujemo rashode na kamatu i nivo javnog duga.
"To je, u suštini, jedno razumno ponašanje koje bi ođeknulo i kod investicionih agencija, jer zemlja smajuje svoj dug u vremenu krize". istakao je Nikolić.
Ćulibrk, koji je glavni i ogovorni urednik "Ekonomist magazina" ocenio je da je Dinkićev predlog dobar i da deo sredstava od prodaje "Telekoma" treba iskoristiti, pre svega, za vraćanje duga Londonskom klubu poverilaca, koji je reprogramiran i sa protokom vremena postaje sve skuplji.
Taj dug postaje toliko skup da bi čak bilo poželjno uzeti novi kredit za njegovu otplatu jer su kamate na sadašnje kredite mnogo niže, nego što je kamata Londonskog kluba, posebno posle obavljenog reprogama, ukazao je Ćulibrk.