SPC: Artemije i verno mu monaštvo su sektaši
Kako saznaju Vesti-online u Dubokom potoku se noćas nije spavalo jer je jutros u četiri sata počelo jutrenje, a posle toga liturgija, sve po manastirskom tipiku.
Liturgija je jutros služena u manastirskoj trpezariji pošto je iguman Romilo odbio da otključa crkvu, pravdajući se da je dobio takvo naređenje.
Eparhija raško prizrenska poslala je saopštenje u kojem kaže da je "jedan od monaha episkopa Artemija, Kiprijan Keljević, koji je pre dolaska u manastir izdržavao kaznu robije, a koji je poznat po neredima pred manastirom Gračanicom u februaru 2010, kao i sukobu sa policijom u Beogradu 10. oktobra, lično pretio igumanu Romilu i oduzeo mu nasilno dva mobilna telefona, ključ od kelije i ključ od vozila".
Krivična tužba protiv Artemija?
Među "najtežim merama" kojima može biti kažnjen vladika Artemije može se naće i krivična tužba, saopštila je eparhija raško-prizrenska. Eparhija kaže da je vladika uzurpirao manastir Duboki potok i da ne namerava da se sa svojim sledbenicima vrati u manastir Šišatovac. Uzurpacija imovine je, kako navodi SPC, ozbiljan prestup koji podrazumijeva i mogućnost pokretanja krivičnih tužbi pri sudovima Srbije. |
Eparhija navodi da je tokom liturgije Artemija sasluživalo devet odbelih jeromonaha i tri jerođakona od kojih su trojica raščinjeni na crkvenom sudu, a ostali na čelu sa bivšim igumanom crnorečkim Nikolajem osuđeni na višegodišnje crkvene zabrane sveštenodejstva i pričešća.
"Sveštenstvo i monaštvo eparhije raško-prizrenske koje je verno crkvenom poretku i nadležnim eparhijskim vlastima i koje ne želi da učestvuje u cepanju rize Svetoga Save i crkvenog jedinstva, odlučno je u stavu da se uzurpatorima ne dozvoli ulazak ni u jedan hram eparhije raško-prizrenske. Sveštenstvo sa vernim narodom već je angažovano na više lokacija da bude spremno da odbrani svetinje od pokušaja nasilnog provaljivanja", piše u saopštenju.
U crkvenim krugovima je rečeno da će Sabor najdrastičnije reagovati povodom onoga što se sinoć i jutros dešavalo u manastiru Duboki potok i da će na danšnjoj sednici Sabora vladika Artemije najverovatnije biti raščinjen, jer je "krenuo putem Miraša Dedeića".
Vladika Artemije je sektaš
Sabor Srpske pravoslavne crkve izdao je danas saopštenje u kojem vladiku Artemija i verne mu monahe naziva sektašima i "lutajućim monasima i monahinjama", a narod koji ga podržava "zabludelim istomišljenicima". Prenosimo Vam saopštenje SPC-a u celini.
"Putujući monasi i monahinje"
"I pored izričite zabrane sveštenodejstva, koju mu je Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve 15. oktobra 2010. godine izrekao zbog njegovih antikanonskih postupaka i neprihvatanja odluka najviših jerarhijskih tela, Episkop Artemije je, bez odobrenja Svetog Arhijerejskog Sabora, administratora Eparhije raško-prizrenske i novoimenovanog Episkopa raško-prizrenskog, danas služio svetu Liturgiju u manastiru Duboki Potok (opština Zubin Potok), a sasluživala mu je grupa klirika, njegovih pristalica, koji su takođe pod zabranom sveštenodejstva. Neovlašćenim služenjem svete Liturgije i zloupotrebom gostoprimstva ovog manastira Srpske Pravoslavne Crkve prekršeno je više crkvenih kanona, pa je Episkop Artemije, zajedno sa svojim sledbenicima, ovim krajnje nerazumnim postupkom stupio na put otvorenog raskola i ustao na saborno jedinstvo Srpske Pravoslavne Crkve.
|
Noćas i rano jutros, kada se dolazilo u Duboki potok, monaštvo koje je krenulo iz centralnog dela Srbije i do pola sata je zadržavano na admonistrativnom prelazu. I srpski i albanski policajci ispitivali su ih kuda i zašto idu, što ranije bila praksa kada je reč o ljudima u mantijama.
U manastiru Duboki potok jutros su se pojavili i neki od monaha i sveštenika koji su ostali u eparhiji raško-prizrenskoj. Takođe, veliki broj vernika koji žive u tom delu KiM od noćas se nalazi u manastiru i oko njega uz obrazloženje "da brinu za bezbednost" vladike Artemija i njegovih monaha. Eparhija raško-prizrenska je saopštila da na jutrašnjoj liturgiji vladike Artemija nije bilo vernika.
Kako nezvanično saznajemo, od kako se pronela vest da je episkop lipljanski Teodosije izabran za novog episkopa eparhije raško-prizrenske mnogi monasi koji su za vreme privremene uprave opstajali počeli su da se pakuju.
Umirovljeni episkop raško-prizrenski Artemije stigao je sinoć, nešto pre 22 sata, na Kosovo i Metohiju, sa nekolicinom monaha koji su bili u njegovoj pratnji. Čim je stigao u manastir Duboki potok Artemije je najavio da će danas u ovom manastiru služiti jutarnju liturgiju.
Monasi manastira Crna reka poslali su tokom noći saopštenje u kojem optužuju patrijarha Irineja i Sinod za pravljenej raskola u SPC. Prenosimo vam ga u celini.
Patrijarh i Sinodalci proizveli raskol u SPC
Dugotrajni već napor na stvaranju raskola u Srpskoj Crkvi od strane Patrijarha Irineja i Sinodalaca (kao i njihovih istomišljenika među Episkopima), danas je urodio plodom. Današnjim proglašenjem tobožnjeg Episkopa raško-prizrenskog, pored živog kanonskog Episkopa raško-prizrenskog Artemija, ostvarila se njihova davnašnja namera i želja, stvoren je raskol u SPC. Tim činom su se i oni svrstali među raskolnike, ne ni tako malobrojne u istoriji Crkve.
Praksa koja je izričito zabranjena kanonskim ustrojstvom Crkve, da se pored živog nadležnog Episkopa imenuje drugi, danas je primenjena u Srpskoj Crkvi. To je bio najsigurniji način tvorcima raskola da dostignu ostvarenje svoga cilja.
Tim činom Patrijarh je za samo nekoliko meseci nakon svoga izbora uspeo da stvori raskol u Crkvi - to nije uspelo čak ni njegovom prethodniku Patrijarhu Germanu, koji je kao poslušnik Brozovog režima za vreme svoga mandata proizveo dva raskola, Makedonski i Američki, ali ne takvom brzinom.
Na taj način vinovnici raskola, Patrijarh i Sinodalci - Irinej Bulović, Amfilohije Radović, Grigorije Durić, Fotije Sladojević, nezaobilazno i Atanasije Jevtić (svakako i njihovi pomagači među Episkopima), i formalno su otpali od životvornog tela Crkve. Mnogobrojna i dosadašnja njihova dela vodila su ka raskolu i stvarala su raskol, ali je današnjim činom ta tragična stvarnost i formalizovana.
Ličnost koja je proglašena za tobožnjeg Episkopa raško-prizrenskog osim mnogih drugih tereta na taj način na sebe je preuzela još jedan veliki greh - postala je preljubnik i bludnik (u duhovnom smislu). Ko će sa preljubnikom sutra imati opštenje i ko će rizikovati da sa njim zajedničari u prokletstvu koje je preuzeo, ostaje da se vidi.
Izražavajući istinsku žalost zbog nove rane koja se nanosi telu Srpske Crkve, žaleći i nove raskolnike koji ovim činom nasleđuju večnu pogibao, apelujemo na Srbe, u državi Srbiji i van nje, da se mole Ustrojitelju Crkve kako bi ova najnovija duboka rana bila što pre zalečena, na način kako nas uči Sveto Predanje, i kako je to već mnogo puta do sada potvrđeno i ukazano od strane Svetih Otaca. |