Toma, Velja, Vulin i Karić ruše Tadića
"Ovo su temelji i zidovi nove koalicije, ali ne stavljamo još krov jer očekujemo da će nam se pridružiti stranke iz opozicije i vlasti kojima je interes Srbije važniji od ličnih i uskostranačkih", rekao je Nikolić posle potpisivanja sporazuma.
On je naveo da koalicija SNS nije moguća sa DS i G17 plus, ali je pozvao stranke nacionalnih manjina da im se priključe.
Koalicija, prema rečima Nikolića, nije opredeljena za levicu ili desnicu, nego “mora da pridobije i birače Velimira Ilića i one koji podržavaju Aleksandra Vulina”. On je rekao da je zajednički cilj ove koalicije raspisivanje izbora i da će učiniti sve da do njih dođe.
Ilić: Čekamo DSS
Velimir Ilić je dodao da je u koaliciju dobrodošla i Demokratska stranka Srbije “sa kojom Nova Srbija i dalje planira da sarađuje u parlamentu, ali ta saradnja mora biti na principima koji su ustanovljeni danas potpisanim sporazumom”.
Milanka Karić je ocenila da će ta koalicija smeniti postojeću vlast i zaustaviti, kako je rekla, propadanje i umiranje Srbije jer se država “nalazi u katastrofalnom stanju, gotovo u beznađu”, dok je Vulin ocenio da je Srbija do sada znala protiv koga i protiv čega je, a da od danas zna i za koga je.
Nikolić tvrdi da, u slučaju da ta koalicija dođe na vlast, lider Pokreta “Snaga Srbije“ Bogoljub Karić neće biti oslobođen odgovornosti, nego da će moći da dođe u zemlju gde će da pruži odgovor na optužbe sa kojima je suočen.
"Neće biti ni zaštićen, ni pošteđen, a sudije će dati odgovor na pitanje da li je kriv ili nije", rekao je Nikolić.
DSS: Džaba nas čekaju
Pošto je prvi princip sporazuma naslovljen "Srbija u Evropi“, potpredsednica DSS-a Milica Radović kaže za "Alo“ da od bliže saradnje nema ništa. "Sve dok Tomislav Nikolić ne odredi svoju politiku prema Evropskoj uniji i Kosmetu bliža saradnja otpada. Naravno da ne zatvaramo vrata saradnji na planu raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, ali pozicija DSS-a je jasna i stavlja nacionalne i državne interese ispred svega", objašnjava ona. |
Za Srbiju u EU
On je naveo da sporazum veoma jasno kaže da Srbija treba da postane članica Evropske unije i da je to navedeno kao osnovni princip spoljne politike. Upadljivo je, međutim, da se ni u jednom delu pomenutog sporazuma ne pominje saradnja sa Hagom, iako je poznato da je to Srbiji postavljeno kao najvažniji uslov za dobijanje punopravnog članstva u EU.
U sporazumu se, pored toga, navodi da se koalicija zalaže za očuvanje celovitosti i decentralizaciju Srbije, jaku ekonomiju, borbu protiv korupcije i kriminala, socijalnu pravdu.