Utorak 16.11.2010.
13:04
D. Dekić - Vesti

Dinkić jači od Tadića

Šta se krije iza tolike Dinkićeve samouverenosti?

Aferom "Bodrum" počistio je vladu Zorana Živkovića, odlaskom u opoziciju zbog zastoja evropskih integracija, kabinet Vojislava Koštunice, pa i drugu Koštuničinu vladu oborio na ispitu o Kosovu.

Kada mu je na poslednjoj izbornoj utakmici Tadić ustupio čak 24 poslanička mandata sa svoje izborne liste, mnogi su polušaljivo komentarisali da toliko ne bi dali ni rođenom bratu.

Ubrzo se ispostavilo da sa tim korpusom, komotno može da rasturi još jednu vladu, što je najdrastičnije pokazao ucenjujući koalicione partnere, usvajanjem Zakona o informisanju koji su novinari nazvali sramotnim.

Novu glavobolju je doneo protivljenjem prodaji Naftne industrije Srbije ruskom "Gasprom njeftu", a onda progurao svoju priču o regionima, pa se na Vladi suprotstavio šefu diplomatije Vuku Jeremiću insistirajući na kompromisu oko rezolucije sa SAD i EU.

Ni med, ni mleko


Mlađan Dinkić je, uz ocenu da je potrebna radikalna rekonstrukcija Vlade, prozvao ministre iz redova DS-a i SPS-a.


- Ne osećam se odgovornim što se sporo realizuju infrastrukturni projekti i sporo izdaju građevinske dozvole ili što nema dovoljno mleka, jer za to odgovornost mogu samo da snose ministri koji vode te resore - kazao je i dodao da nije nikakav problem da izađe iz Vlade ako neko oceni da kao ministar nije radio kako treba.


Kada je krenuo u formiranje Unije regiona, šuškalo se da je njegov glavni motiv za udruživanje sa popularnim lokalnim liderima, veliki novac za projekte u unutrašnjosti iz evrofondova. Tu je ugazio i u politički teren DS i socijalista, pozivajući demokratu Gorana Ješića i koalicionog partnera SPS-a Dragana Markovića Palmu da mu se pridruže.

Trošadžije


Zanimljivo je i da je budžet vlasti u Kragujevcu koju predvodi Dinkićev koalicioni partner Veroljub Stevanović, prilično veći od kase grada Novog Sada. Na ovu opasku o trošadžijskom ponašanju u vreme stezanja kaiša cele nacije, Dinkić je odgovorio da će svačiji rad biti na proveri građana na narednim izborima.


Dinkićevo suprotstavljanje Borisu Tadiću, prema oceni političkog analitičara Milana Nikolića, jeste novo igranje, ali kako smatra ovaj stručnjak, ne u cilju rušenja vlasti već više da bi izbegao da pokaže snishodljivost i poslušnost šefu države.


- Ne verujem da će iskakati iz stava Vlade po pitanju te nepopularne mere u vreme teške socijalne situacije, kada neki blagi oporavak Srbije ne dopire do građana - kaže Nikolić koji smatra da je i sam lider G17 plus svestan da u ovom trenutku ne bi postigao ništa padom Vlade, jer je on verovatno sada u Vladi i nikad više.

Daleko je cenzus


Analitičar Milan Nikolić ukazuje da gledano prema rejtingu G17 plus nije u zavidnoj političkoj poziciji da bi mogao da ruši Vladu.
- Ta stranka je prema popularnosti kod građana negde ispod dva odsto, a ne zna se ni da li ujedinjena sa lokalnim liderima u Uniju regiona može da pređe cenzus od pet odsto, jer istraživanja nisu rađena - ukazuje on.

2024 © - Vesti online