Nedelja 14.11.2010.
13:33
Tanjug

Duvanske kompanije u ofanzivi

Novo fotografije koje će uskoro biti stavljane na kutije cigareta
 

Takođe, te kompanije troše milijarde dolata na lobiranje i marketinške kampanje u Africi, Aziji, pa i u Australiji.


Duvanska indistrija je pojačala napore pred skup koji se održava u ponedeljak u Urugvaju, na kojem će zvaničnici iz oblasti zdravstva iz 171 države sveta pokušati da odrede uputstva za sprovođenje Okvirne konvencije o kontroli duvana.
 

„Filip Moris“ je ove godine tužio vladu Urugvaja, tvrdeći da je njena regulativa koja se odnosi na duvan preterana. Zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije ocenili su da je to pokušaj zastrašivanja zemalja koje će prisustvovati konferenciji, na kojoj će se odrediti striktniji marketinški zahtevi.
 

Urugvajski zakon nalaže da upozorenje o štetnosti pušenja po zdravlje pokriva 80 odsto kutije cigareta. Takođe se svaki brend ograničava na samo jedan dizajn, kako ne bi naveli pušače da pomisle da je proizvod u drugom dizajnu manje štetan.

„Oni koriste tužbe da bi pretili zemljama sa nižim i srednjim prihodima“, izjavio je Daglas Bečer, koji je na čelu inicijative protiv duvana pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.


Bruto domaći proizvod Urugvaja iznosi polovinu ukupnih godišnjih prodaja „Filipa Morisa“, koje dostižu 66 milijardi dolara.

Bečer kaže da duvanske kompanije agresivno regrutuju nove potrošače u nerazvijenim zemljama, da bi zamenili one koji ostavljaju cigarete ili umru u Evropi i SAD, gde je stopa pušenja strmoglavo pala. Prodaja cigareta u svetu godišnje raste za dva procenta.

Svake godine regrutuju nove pušče u nerazijenim zemljama
 


Potpredsednik i portparol „Filipa Morisa“ Piter Nikson izjavio je da se ta kompanija povinuje zakonima marketinga svake zemlje dok prodaje legalan proizvod odraslim potrošačima.


On je rekao da je cilj tužbi da se dovede u pitanje preterana regulative i zaštite robna marka i komercijalna prava svojine.


„Njujork tajms“ piše da je „Filip Moris“ posebno agresivan u tužbama. Kompanija je tužila i Brazil, tvrdeći da slike koje vlada traži da se stave na pakovanja cigareta netačno prikazuju efekte pušenja po zdravlje.
 

Ogranci kompanije u Irskoj i Norveškoj podneli su tužbu zbog odredbi o zabrani izlaganja cigareta u prodavnicama.
 

U Australiji, gde je vlada objavila plan da sva pakovanja cigareta budu u običnim smeđim ili belim pakovanjima, da bi postala manje privlačna, kompanija je pomogla opozicionu kampanju na saveznim izborima prošlog leta.
 

Nikson kaže da to nije nikakva tajna: „Mi smo im pomogli, ali ih nismo kontrolisalli“.
On se, ipak, slaže da je pušenje štetno i da podržava „razumnu“ regulativu.

BAT, drugi najveći proizvođač duvana u svetu, sa 4,4 milijarde dolara godišnnjeg profita i čija je vrednost prodaje 23 milijarde dolara, troši milione dolara na lobiranje protiv mera usmerenih protiv pušenja, sa porukom da će se njima ohrabriiti crno tržište cigareta i da će samo kriminalci imati koristi, dodaje „Njujork tajms“.


Konferencija počinje u urugvajskom mestu Punta del Este. Na njoj će se nastojati da se dodaju posebne odredbe u Okvirnu konvenciju o kontroli duvana, koju je od 2003. godine ratifikovala 171 država.

 

2024 © - Vesti online