Četvrtak 11.11.2010.
11:48
Politika

Islam - novi nemački izazov

Pomenuta pošalica postala je u međuvremenu veoma popularna i sve češće je prisutna u oštrim i nadasve emocionalnim međunemačkim raspravama o položaju stranaca, a posebno ulozi islama i muslimana. Gotovo podjednako vic koriste i odlučni branitelji nemačkog bića i zagovornici razvijanja multikulturalnog društva.

Nemci u svojoj zemlji postaju manjina...
 


Vic o muslimanskoj budućnosti Nemačke može se naravno doživljavati na različite načine: kao zlonamerna izmišljotina desničarskih ekstremista, realna statistička vizija ili tendenciozna politička parola konzervativaca smišljena za jednokratnu upotrebu. Bez obzira na konačan izbor u ovom opredeljivanju, jedna činjenica apsolutno je neosporna: islam je danas svakako novo nemačko pitanje. I to veoma ozbiljno.
 

Takav utisak ubedljivo su potvrdila dešavanja posle govora šefa države Kristijana Vulfa (CDU) na proslavi upriličenoj povodom dvadesete godišnjice ujedinjenja Nemačke. Predsednik je tada u Bremenu izgovorio rečenicu ''Islam je deo Nemačke“ koja je izazvala žestoku političku oluju za koju trezveniji analitičari kažu da je tek vrh svojevrsnog ledenog brega o koji će se ''olupati“ mnogobrojni političari, ministri, politički koncepti, a možda i cele vlade u Berlinu.


Samo na predsednikovu elektronsku adresu stiglo je skoro hiljadu pisama i poruka. ''Odbijam takav Vaš način razmišljanja“, ''Kakve veze imaju muslimani s nemačkim ujedinjenjem, da li su oni srušili Berlinski zid“, ''Bilo bi lepše da je predsednik, povodom ujedinjenja, govorio o narodu koji se pre 20 godina ujedinio“, ''Šta predsednik misli o šerijatskom pravu, na primer, kamenovanju ljudi u ime islama“, ''U temeljima nemačkog društva i države su koreni hrišćanstva i judaizma, nikako islama, ''Gospodin Vulf je pucao visoko preko gola, islam nije deo Nemačke“...

Iz većine negativnih reakcija nekako se iskristalisalo najozbiljnije pitanje: ''Zašto se u Nemačkoj priča o pravima manjine, kada će konačno početi da se govori i o pravu većine?“ Povodom predsednikove rečenice odmah je organizovano ispitivanje javnog mnjenja. Rezultat: dve trećine anketiranih građana smatra da islam nije deo Nemačke. Oko 24 odsto podržava ocenu šefa države, devet procenata je neodlučno.


Reagovanje političkog tela Nemačke bilo je već sasvim drugačije. Veći deo konzervativaca (Hrišćansko-demokratske unije i Hrišćansko-socijalne unije) i liberala i, sasvim iznenađujuće, simpatizeri Levice, kritikuju šefa države da se „zatrčao“, nespretno formulisao govor ili sasvim pogrešno razumeo nemačku realnost.


Kancelarka Angela Merkel pokušala je delimično da obrani reči predsednika Vulfa da je islam deo Nemačke, ali je, istovremeno, poručila da svi građani, bez obzira na veroispovest, moraju da poštuju osnovni zakon (ustav) i druge zakone. Na drugoj strani su socijaldemokrati i Zeleni koji ne samo da podržavaju predsednika Nemačke već su otišli i korak dalje. Predlažu da islam dobije status religiozne zajednice u Nemačkoj. Usledio je, naravno, odmah religiozni ''odgovor“: predstavnici Katoličke i Evangelističke crkve odlučno su odbacili takvu mogućnost.


Ako je za utehu, Nemcima treba reći da u traganju za pravim odgovorima neće biti usamljeni u Evropi. Ima još evropskih država, Velika Britanija, Francuska, Holandija, Belgija, Švajcarska... u kojima je islam, zahvaljujući muslimanskim gastarbajerima i imigrantima, postao važno pitanje koje traži održiv i pravedan državni i još više društveni odgovor.

2024 © - Vesti online