Utorak 09.11.2010.
08:00
Vestionline

Origano: Tako sitan, a tako moćan

Origano (Origanum vulgare Labiatae) ime je dobio po grčkoj reči oros, ili planina, i ganos, odnosno sreća.

U kuhinji se mogu koristiti i sveži listovi, ali i usitnjeni i mleveni. Zbog visokog sadržaja fenolne kiseline i flavonoida, ima širok spektar antibakterijskih, fungicidnih, antiviralnih i antioksidantnih svojstava.


U početku je ulje origana bilo korišćeno u aromaterapiji. Esencijalno ulje origana najjači je poznati biljni antiseptik, a čak je 21 puta jači od fenola, koji je korišćen za sterilizaciju bolničke opreme.


Primenjuje se kao lek kod upale sinusa, posebno hronične, upale uha, prehlade, viroze, gripe, kao sredstvo za iskašljavanje, sredstvo za širenje bronha i protiv grčeva.

Savršeno se slaže s lukom, timijanom, bosiljkom, peršunom i maslinovim uljem. Riba pečena u soli kojoj su dodani naseckani listići origana dobiće poseban mediteranski štih.

Sveži origano dodaje se salatama i mesu na roštilju. Izvrstan je kao dodatak jelima od krompira, morskim plodovima.

Osim što je neizostavan na pizzi, dodaje se raznim testeninama i školjkama. Koristi se sveži i sušeni, ali može se koristiti i zaleđeni. Zamrzava se tako da sveže oprane i posušene stabljike i listiće stavite u najlonsku vrećicu. Možete ga čuvati do 12 meseci.


Vrlo lako možete sami napraviti čaj od origana, koji pomaže kod bronhitisa, prehlade ili upale grla, ali i kod bolova u crevima. Jednu čajnu kašičicu usitnjenih listova origana prelijte šalicom vruće vode i pustite da odstoji desetak minuta.

2024 © - Vesti online