Nedelja 07.11.2010.
02:14
Tanjug

Ko u Srbiji kontroliše vlast?

"Problem je što nismo uspeli da izgradimo demokratske institucije, pre svega one koje kontrolišu vlast, pravosuđe nije dovedeno u red, sloboda medija opada, nemamo odgovornu i transparentnu vladu, a ni podelu vlasti u kojoj bi parlament imao centralnu ulogu", rekla je Pešićeva u intervjuu za "Novosti", povodom dve decenije od uvođenja višestranačja, koje se navršavaju početkom decembra.

Vesna Pešić

Na pitanje da li smo uspeli u političkoj i ekonomskoj tranziciji, Pešićeva je odgovorila da ne bi mogla da tvrdi "da ni u jednoj ni u drugoj tranziciji baš ni u čemu nismo uspeli".

"Za vreme Miloševića izbori nisu bili pošteni, setite se da smo morali tri meseca da demonstriramo da bi izborna volja građana bila priznata. To mi je sada nezamislivo, pa bih rekla da smo prvu fazu demokratije savladali", rekla je Pešićeva.


Ona je kazala da je "partijska država nepodnošljiva i mnogo nas košta, i da je slično sa ekonomskom tranzicijom iako su "neke korisne reforme urađene".


"Ali, privatizacija velikim delom nije uspela, tajkuni nameću monopole i korumpiraju stranke. Još pokrivamo i ovako nizak standard prodajom javnih preduzeća i zaduživanjem, umesto da živimo od rada i izvoza. Ogromna je nezaposlenost i niski su prihodi i onih koji rade. Narod je najviše nezadovoljan privredom. Opet se veliki broj naših građana bori za preživljavanje", kazala je Pešićeva.

Ona je ocenila da je "Srbija izgubila ogromno vreme u tumaranju" šta su njeni ciljevi i šta je njena vizija budućnosti.


"Sve doskora smo gurali 'Kosovo i Evropa', sve dok tu politiku nije porazila presuda Međunarodnog suda pravde. Pokušali smo da izađemo iz tog poraza na pogrešan način, konfrontiranjem sa EU. Došli smo opet do zida, baš kako je to i ranije bivalo", rekla je Pešićeva.

Ona je navela da je predsednik Boris Tadić "morao da napravi zaokret u spoljnjoj politici i krene u realnije vode", da ga "u tome najiskrenije podržava" i da se nada da će tako i ostati.

2024 © - Vesti online