Islamsko Sarajevo etnički očišćeno!
Popović je istakao da sarajevske bošnjačke strukture Srbima i Hrvatima šalju jasnu poruku da u tom takozvanom multietničkom gradu nema mesta za njih.
"Sarajevo je grad u kojem više neće biti mesta za ljude koji pripadaju bilo kojoj drugoj verskoj zajednici, osim islamskoj. Tamo će živeti samo oni koji su deo islamskog verskog i duhovnog kruga", rekao je Popović za sutrašnji "Fokus".
Bošnjačka elita širi islam nauštrb normalnog života
On je istakao da sva dešavanja u Sarajevu, i politička i verska, pokazuju pravu nameru bošnjačke elite za širenjem islama u BiH, pa je samo pitanje kako će se i pod kojim uslovima islamizacija širiti na Balkanu i Evropi.
Zamenik predsedavajućeg Zajedničke komisije za ljudska prava, prava deteta, mlade, imigraciju, izbeglice, azil i etiku parlamenta BiH Zoran Koprivica smatra da su dešavanja u Sarajevu ispolitizovana.
"Na delu je čista politika i realizacija bošnjačkih interesa. Pod znakom pitanja je i postojanje ljudskih prava u Sarajevu, jer su prisutni problemi povratka imovine, zapošljavanja i drugih prava nebošnjaka", naveo je Koprivica.
Od multietičnosti nema ni traga ni glasa
List navodi da nisu samo političari i analitičari saglasni da Sarajevo nije multietnički grad, nego tako misli i SPC, kojoj još nije vraćena zgrada Bogoslovije u Sarajevu, a u kojoj se nalazi Ekonomski fakultet.
Sekretar Mitropolije Dabrobosanske Mitar Tanasić rekao je da je Sarajevo gotovo sto odsto jednonacionalni grad.
"Postojanje dela verskih objekata drugih vera osim islamske ne daje Sarajevu pravo da bude multietnički grad i da se tako samoproglašava. Kada iz grada ode oko 150.000 pripadnika jednog naroda, kao što je to bio slučaj sa srpskim narodom, teško se više taj grad može nazivati multietničkim", naveo je Tanasić i dodao da vlasti treba da omoguće povratak imovine svima, bez ikakve diskriminacije.
Bošnjačke vlasti namerno satiru i Srbe i Hrvate
U nevladinom sektoru smatraju da je Sarajevo odavno etnički očišćen grad, ali da se takva situacija odnosi i na celu FBiH.
"Bošnjačke vlasti sve čine da u Sarajevu više ne bude ni Srba ni Hrvata. Oni nemaju pravo na imovinu, ali ni na posao, tako da svi oni koji su se i vratili na svoja ognjišta, sada odlaze", rekao je Veljko Stevanović, predsednik Saveza Udruženja izbeglih i raseljenih lica RS.
Radomir Mićić, projekt-asistent u Birou za ljudska prava u Demokratskoj inicijativi sarajevskih Srba (DISS), smatra da je neophodno vratiti zgradu Bogoslovije SPC, jer je to znak za dalji život u Sarajevu.
"Kada ljudi budu videli da se imovina SPC vraća Crkvi, to će biti pozitivan signal za sve koji hoće da se vrate na svoja ognjišta, ali i poruka onima koji ovde već žive da osete veću sigurnost", rekao je Mićić i dodao da DISS vodi bitku sa sarajevskim vlastima da se poštuje odluka o konstitutivnosti naroda prilikom zapošljavanja.
Kako je istakao Mićić, javni sektor u Sarajevu je jednonacionalan, jer je svega dva do tri odsto Srba zaposleno u ovom sektoru.