Susret Tadića i Kosorove
"Tužbu može da povuče samo hrvatska vlada, a Vlada o tome do sada nije razgovarala i nije razmatrala to pitanje", rekla je Kosor novinarima.
Ona je dodala da je razgovor u četiri oka koji je imala sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem bio prilika da se razgovara, te da je ova tema takođe dotaknuta.
Kosorova je istakla da je bilo reči o budućim privrednim projektima i izrazila očekivanja da će u skoroj budućnosti ponovo doći do trilateralnog susreta sa predsednikom Srbije i premijerom Slovenije Borutom Pahorom.
"Ovakav trilateralan sastanak već je jedanput održan. Verujem da će uskoro doći do novog sastanka", rekla je Kosorova.
Kosorova je jutros dočekala srpskog predsednika Borisa Tadića, sa kojima se sastala u Županijskom domu u Vukovaru.
Posle njihovog susreta u četiri oka, Tadiću i Kosorovoj se pridružio Josipović i predstavnici hrvatskih udruženja žrtava rata..
Ona je ranije pozdravila dolazak Tadića u Vukovar, navodeći da taj čin doživljava kao odavanje počasti žrtvama u Vukovaru, te da očekuje i nove podatke o nestalima.
U Zagrebu ovacije za Tadića
Hrvatski političari pozdravili su izjavu žaljenja i izvinjenja koju je srpski predsednik Boris Tadić uputio na Ovčar, dok pojedini zvaničnici u Zagrebu predlažu da parlamenti dve zemlje otvore pitanje odustanka od tužbi za genocid koje su podnele Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
Predsednik poslaničkog kluba Istarskog demokratskog saveza Damir Kajin je izjavio da ne treba očekivati da će Tadić kurtoaznim izjavama žaljenja izraziti tvrdnju da je Srbija bila agresor na Hrvatsku jer bi to inače impliciralo ratnu odštetu u korist Hrvatske i BiH. "No i tu (Tadićevu) gestu treba pozdraviti a hrvatski i srpski parlamenti zajedničkom bi izjavom mogli dati platformu o budućnosti i prošlosti hrvatsko-srpskih odnosa i otvoriti pitanje odustanka od tužbe za genocid, u kojoj Hrvatska teško da će uspeti. Isto vredi i za protivtužbu", istakao je Kajin, prenela je Hina.
Potpredsednik Sabora i HDZ-a Vladimir Šeks izjavio je za "Večernji list" da je Tadićevo izvinejnje "važan i vredan iskorak koji će bitno uticati na odnose Hrvatske i Srbije, ali i na stabilnost celog regiona".
Potpredsednica Sabora iz redova opozicione Socijaldemokratske partije Željka Antunović izjavila je da, "ako već nije do izjave došlo ranije, dobro da je sad". Za izvinjenje treba hrabrosti. Ali nadam se da neće samo na tome ostati i da će svaki naredni dan biti obeležen u skladu s tim izvinjenjem", rekla je Antunovićeva.
I bivši hrvatski ministri spoljnih poslova Mate Granić i Tonino Picula slažu se da Tadićevo izvinjenje i njegovo klanjanje žrtvama pokolja na Ovčari svakako treba pozdraviti, ali da je potrebno učiniti još mnogo stvari za potpunu normalizaciju odnosa dve zemlje.
|