DS: Produžavamo pritvor zbog skupljanja dokaza
Konstantinović je naglasio da su dešavanja prethodne dve nedelje, u Beogradu i Đenovi, pokazala da je potrebna hitna reakcija države i njenog zakonodavnog organa, kako bi se "sprečili ekstremisti, nasilnici i siledžije da ugrožavaju ljudska prava i druge ljude koji žele da ispoljavaju svoja uverenja u skladu sa Ustavom i zakonom.
Izmena Zakona o krivičnom postupku, kojim bi bio produžen pritvor za počinioce krivičnih dela sa elementima nasilja sa dosadašnjih osam na 30 dana, prema mišljenju Konstantinovića, koji je i predsednik Administrativnog odbora Skupštine Srbije, pružila bi mogućnost tužilaštvu da prikupi sve dokaze kako se ne bi više dešavalo da izgrednici budu oslobođeni usled nedostatka dokaza.
"Ovde je reč o krivičnom delu sa elementima nasilja, koje je počinjeno u grupi, a ne izolovano, i istražnim postupkom mora da se dokaže pripadnost grupi i kako je nasilje učinjeno, a to se ne može uraditi za osam dana", naglasio je Konstantinović za B92.
Po Konstantinoviću, 30 dana jedan razuman rok koji se daje tužilaštvu u predkrivičnom postupku, pri čemu može da traje i kraće.
Konstantinović ne smatra da je izmena Zakona dovoljna da se stane na put nasilnicima.
"Ovo je jedan instrument koji dajemo pravosuđu da bude efikasnije, ali podrazumeva se da celo društvo treba da se bavi problemom nasilja, uključujući i sportske klubove", istakao je on.
"Moramo da radimo mnogo više sa klubovima i mislim da se Zakon o sprečavanju nasilja na sporstkim terenima, koji se bavi prevencijom, ne primenjuje u dovoljnoj meri, prevashodno ga ne primenjuju klubovi", dodao je Konstantinović i naglasio da klubovi moraju da rade sa navijačkim grupama i da ne smeju da podržavaju one navijače koji čine nasilje.
Konstantinović kao jedan od načina rešavanja postojećeg problema, vidi i u donošenju novog Zakona o sportu, kako bi se "iskorenila veza između sporta i organizovanog kriminala".
"Bitno je da vidimo koji su vlasnički odnosi u klubovima, ko su ljudi koji vode klubove i da li postoji veza između njih i organizovanog kriminala", ocenio je on.
Vlada Sbije je predložila produžetak maksimalnog trajanja pritvora u skraćenom krivičnom postupku sa osam na 30 dana, kao i da se pritvor može odrediti za krivično delo kada je zaprećena kazna veća od pet godina, pod uslovom da je to opravdano zbog posebno teških okolnosti krivičnog dela.
Poslanici vladajuće većine smatraju da će njegovo usvajanje doprineti borbi protiv huligana i nasilja, jer će pravosuđu i policiji biti omogućeno duže vreme za istragu, dok su opozicione Srpska radikalna stranka, Demokratska stranka Srbije i Srpska napredna stranka kritikovale predložene izmene i najavile da ih neće podržati.