Nedelja 17.10.2010.
13:33
Vestionline

Na rubu smo da ''ugasimo sveću''

Mislim da je više nego jasno šta članstvo u Evropskoj uniji znači u pogledu investicionog priliva, ali i kreditnog priliva i cene kredita. Pri tome, naravno, na putu ka EU moramo da zadržimo neke naše prednosti, kao što je relativno jeftinija radna snaga, ocenio je Stamenković za novosadski Dnevnik.

Ovde potpis


"Na žalost, nakon poslednjeg talasa nasilja u Beogradu i posle u Đenovi, moram priznati da sam postao dosta skeptičan. Jer očigledno su još veoma jake snage koje ne žele da Srbiju vide kao deo EU, ma koliko državna politika bila usmerena ka Uniji", zaključio je Stamenković.

Bila bi prava sreća kada bi dobili stabilnu vladu

 

Stamenković je ocenio da bi za Srbiju bila prava sreća kada bi na sledećim izborima dobila stabilnu vladu sa čvrstom većinom, a samim tim i jakom pozicijom u potonje četiri godine. Jer, u tom periodu, kako je rekao kaiš će morati mnogo da se steže".
Ako nastavimo da igramo po populističkom a ne razvojnom scenariju, bojim se da ćemo već 2013. godine biti na rubu da 'ugasimo sveću', upozorio je Stamenković.
Takođe je ocenio da "Srbija više nema vremena za gubljenje. Ili ćemo krenuti putem rasta, ili ćemo vrlo brzo biti u ogromnim problemima".


Stamenković je zajedno sa grupom ekonomista napravio "Postkrizni model ekonomskog rasta i razvoja Srbije od 2011. do 2020. godine" koji je ovih dana predstavljen javnosti. Taj novi model, kako objašnjavaju autori, bio bi zasnovan na snažnom rastu investicija, izvoza i industrije, odnosno zahtevao bi snažan zaokret od ekonomije zasnovane na nerealnoj potrošnji ka ulaganjima, zatim stvaranje mnogo povoljnijeg poslovnog i investicionog ambijenta, kao i strukturne promene koje bi obezbedile rast proizvodnje razmenjivih dobara.


Cilj je da BDP do 2020. godine premaši 7.500 evra po glavi stanovnika, sa sadašnjih 4.100, te da zaposlenost poraste za skoro 17 procenata, što praktično znači da bi bilo otvoreno oko 400.000 novih radnih mesta.


Stamenković je upozorio da smo praktično prodali sve što smo imali da prodamo, i ostao je još samo Telekom.


''Moraju se što brže poboljšavati uslovi za investitore. Nužna je, recimo, reforma pravnog sistema koji se mora učiniti neuporedivo efikasnijim. Jer ako neki investitor mora da se zlopati s našim procedurama više od pola godine, i to za nešto što u komšiluku može da završi za najviše mesec dana, jasno je koga će izabrati'', rekao je on.

On je naglasio povodom priča o giljotini propisa, da ima još dosta prostora i za 'giljotinu administracije'. Ali ključno za privlačenje investicija jeste ubrzanje puta ka EU.

2024 © - Vesti online