Malović: Štrajkačima ponuđen maksimum povećanja zarada
Zaposleni u pravosuđu su juče započeli generalni štrajk, uz poštovanje minimuma procesa rada. Oni traže da se iz sredstava ušteđenih u reformi pravosuđa povećaju zarade zaposlenih u toj oblasti i osnovica podigne na 28.000 dinara.
"Naš predlog je da se plate od 1. januara naredne godine povećaju za 30 odsto, uz istovremenu preraspodelu plata u državnoj administraciji, sudstvu i tužilaštvu", kazala je Malović agenciji Beta i naglasila da se pregovori sa sindikatom nastavljaju.
Ministarstvo je predložilo i da se iz prihoda ostvarenih naplatom sudskih taksi zaposlenima u sudskoj administraciji u oktobru, novembru i decembru isplati dodatna stiumalacija od po tri hiljade dinara.
Malović je navela da je inicijativa Ministarstva pravde već pokrenuta i da su pregovori sa sindikatima u toku. Prema njenim rečima, ministarstva pravde, finasija, državne uprave i lokalne samouprave "već rade na predlogu izmene zakona kojima se uređuju plate u državnoj administraciji".
"Ovakvo povećanje zarada predstavlja maksimum mogućnosti u uslovima ekonomske krize i doprinosi uspostavljanju pravičnijeg odnosa u rasponu plata", kazala je ministarka.
Prema njenim rečima, raspon između najmanje i najveće zarade bio bi gotovo prepolovljen u državnoj administraciji i smanjen sa sadašnjih 1:9 na 1:5,5.
"Neto plata zaposlenih sa srednjom stručnom spremom sa 18.000 bila bi od janura 2011. povećana na 23.000 dinara", kazala je Malović.
Sudska administracija nastavila štrajk
Zaposleni u sudskoj administraciji danas su nastavili štrajk poštujući minimum procesa rada, izjavila je sekretarka Sindikata pravosuđa Srbije Slađanka Milošević.
"Štrajk će biti nastavljen do ispunjenja zahteva", rekla je Milošević agenciji Beta i dodala da sudovi štrajkuju kao i juče poštujući minimum procesa rada.
To znači da se primaju hitni slučajevi i obrađuju ranije zakazani predmeti.
Prema njenim rečima, štrajkači nisu prihvatili predlog Ministarstva pravde za smanjenje raspona između najveće i najniže plate u državnoj administraciji.
"Prema predlogu Ministarstva koje se zalaže za smanjenje raspona između najmanje i najveće plate dolazimo do toga da će se neke zarade smanjiti. Ljudi će dobijati manje novca nego što ga dobijaju danas", rekla je Slađanka Milošević.
Gradski odbor Sindikata zaposlenih u pravosudnim organima Srbije pozvao je danas predsednika Srbije Borisa Tadića da se svojim autoritetom založi za bolji tretman zaposlenih u sudskoj administraciji koji već pet radnih dana štrajkuju zbog nezadovoljstva niskim zaradama.
U otvorenom pismu Sindikat je predsednika Srbije detaljno obavestio o problemima zaposlenih u sudskoj administraciji, kao i o poslovima kojima se bave.
"Molimo Vas da iskoristite svoj autoritet i učinite sve da zaposleni u pravosuđu imaju tretman kakav zaslužuju obavljanjem svojih odgovornih i poverljivih poslova, odnosno da nas tretiraju kao druge zaposlene u državnim organima, kao na primer, u Fondu PIO, Nacionalnoj službi za zapošljavanje i drugim, a koji se finansiraju iz istog budžeta", navodi se u pismu dostavljenom Tanjugu.
Sindikat je upozorio da niske zarade godinama urušavaju dostojanstvo zaposlenih, ocenjujući da su one "odlično sredstvo vlasti da namerno stvara utisak da su zaposleni u pravosudju podložni korupciji".
"Potkupljivost sudskog službenika jednako je opasna koliko i korumpiranost sudije ili tužioca", navodi se, pored ostalog u pismu.