Sudska administracija u generalnom štrajku
Generalni štrajk odvija se uz minimum procesa rada, odnosno zaposleni poštuju obavezu postupanja u svim hitnim predmetima, na šta su po zakonu obavezni, dodala je Miloševićeva.
U Beogradu nastavak, ostatak Srbije se pridružio
U Beogradu se nastavlja generalni štrajk koji je počeo u sredu, dok je u sudovima u Srbiji taj vid izražavanja nezadovoljstva počeo danas, pošto su prethodna tri radna dana zaposleni u sudskoj administraciji u Republici obustavljali rad na po sat vremena.
Pregovori sa Ministarstvom pravde trebalo bi da budu nastavljeni, kazala je Miloševićeva i napomenula da to ne zavisi od sindikata, već od predstavnika vlasti, koji zatvaraju oči pred problemima.
Zbog štrajka sudske administracije, sva suđenja su bila odlagana izuzev u hitnim predmetima, pošto su predsednici sudova postigli dogovor sa predstavnicima Sindikata da se obavlja minimum procesa rada.
Suđenje po hitnom postupku
U sudovima su održana suđenja za koja je predviđen hitan postupak - u krivičnim odeljenjima su to pritvorski predmeti, dok su u građanskom odeljenju to predmeti porodičnih odnosa, privremene mere, radni i stambeni sporovi, postupci za ometanje državine.
Takođe, uz minimum procesa rada, u dovoljnoj meri funkcionisale su i sve službe suda - pisarnica, daktilo-biro, prijemna kancelarija i pravosudna straža.
Štrajkači zahtevaju ujednačavanje osnovica za obračun zarada pravosudne administracije i nosilaca pravosudnih funkcija u iznosu od 28.000 dinara.
Zaposleni u pravosudnim organima su, kao razloge za štrajk, naveli da su plate zamrznute još 2006., pa tako stručni saradnici i diplomirani pravnici s položenim pravosudnim ispitom i dužim stažom imaju zaradu oko 32.000 dinara.
Takođe, povećan je obim posla i smanjen broj zaposlenih, koji zbog niskih primanja napuštaju pravosuđe, naveli su sindikalci.