Utorak 05.10.2010.
19:48
Press

Zbog nestašice pamuka odeća skuplja za 30 %

Polja pamuka u Kini i Pakistanu opustošena posle poplava

Nestašica pamuka i drastično poskupljenje izazvani su nedavnim poplavama u Pakistanu, koji je četvrti najveći svetski proizvođač pamuka. Vlasnik i predsednik "Zekstra grupe" Dragan Đurić kaže da je samo pitanje dana kada će proizvodi te kompanije poskupeti.


"Još uvek nismo poskupeli, ali je sasvim sigurno da ćemo to uraditi. S obzirom na opšte uslove u kojima naša privreda posluje, poskupljenje je neminovno, ne samo zbog toga što je pamuk poskupeo, već sve sirovine. Pored toga, i kurs evra, koji stalno skače, tera nas da podignemo cene. Naši proizvodi će poskupeti barem 20 do 30 odsto" kaže Đurić.

Uvoznik poznate marke "Levis" već je podigao cene svojih proizvoda do 30 odsto, a nisu isključena ni nova poskupljenja. "Kao i svugde u svetu, 'Levis' je poskupeo i u Srbiji zbog rasta cene pamuka, i to za oko 20 do 30 odsto. Ukoliko se poskupljenje te sirovine nastavi, moguća su i dodatna podizanja cena", rekla je Gordana Živković iz preduzeća "Varteks", koji je uvoznik "Levis" garderobe.

Zbog skupog pamuka sve se više prelazi na poliester


I u kompaniji "Jumko" iz Vranja navode da je poskupljenje neminovno. "Vršimo nivelaciju cena, ne samo zbog pamuka, već zbog skoka cena na malo. Za sada ne mogu da najavim kada će tačno doći do poskupljenja, ali sigurno je da hoće. Prošle godine smo pamuk plaćali oko 1,80 evra, a sada je već 2,15 evra po toni. Veliki je skok u pitanju, i to sa tendencijom da nastavi da poskupljuje. Dosta zavisi i od toga kako će da prođe berba u Grčkoj, a prema informacijama koje imamo, berba je dosta slabija u odnosu na prošlu godinu. Ne bih da nagađam, ali verujem da nas očekuje još jedno veće poskupljenje pamuka", ističe direktor nabavke te kompanije Zoran Stamenković.


On kaže da se za sada ne zna koliko će poskupljenje biti.

Prelazak na poliester


Predsednik Unije tekstilaca Srbije Milan Knežević objašnjava da je za sada poskupeo samo onaj pamuk koji dolazi iz Kine, Sudana i Pakistana. "Taj pamuk je zbog loše berbe poskupeo od 25 do 30 odsto u odnosu na 2009. godinu. Mi još uvek nabavljamo najveći deo iz Turske, koja značajan deo prodaje u evrima, pa se ta još uvek ne odražava značajnije na maloprodajne cene. Ukoliko sirovina poskupi za 20 odsto, maloprodajna cena se povećava za oko 40 odsto, ali ne verujem da će biti tolikih oscilacija", ističe Knežević.
On smatra da će se iz pamuka prelaziti u poliesterske tkanine, ali će se gledati da se ostane u istim cenovnim okvirima.

"Ne znam koliko ćemo moći da poskupimo naše proizvode, jer se ipak mora voditi računa o tržištu. Ako podignemo cene za 30 odsto, a ljudi su sve siromašniji, ko će onda kupovati naše proizvode. Ne verujem da ćemo moći da podignemo cene više od nekih pet odsto", navodi Stamenković.

U Privrednoj komori Srbije ipak se nadaju da neće biti drastičnih poskupljenja odeće. "Što se tiče poskupljenja gotovih odevnih predmeta od pamuka, ne verujem da će se cene drastično povećati, jer bi to uslovilo smanjenje tražnje, a modne kuće EU žele po svaku cenu da smire turbulentno stanje na tržištu tekstila", kaže sekretar Udruženja tekstilaca u PKS Vesna Vasiljević.

Na povećanje cene pamuka najviše su uticale razorne poplave u Kini i Pakistanu, vodećim svetskim proizvođačima tog materijala. Uništeno je 4,25 miliona jutara zemlje koja je bila zasađena pamukom, odnosno 25 odsto ukupnog svetskog prinosa. Poskupljenja odeće od sledeće godine već najavljuju i brendovi poput "H&M" i "Vonderbra".

2024 © - Vesti online