PETREŠ

 

Pita se i da li su se ranije drugačije zvali kad ih nema mnogo: "Prije moj djed i otac nisu puno pričali o Petrešima pa me sada interesuje da mogu svojoj djeci reći."
 

Prezime Petreš je zaista retko i u Bosni se susreće krajem 19. veka samo u okolini Banjaluke i to (prema popisima Pravoslavne crkve) u parohiji Blaško, koja obuhvatala i okolna sela, među njima i Jaružane. U obliku Petraš - uzimamo ga u obzir jer je, izgleda, slične osnove Petreš - susreću se u još jednoj parohiji kod Banjaluke, u Gradini, ali sa slavom Nikoljdan.
 

Daljim istraživanjem ustanovili smo da drugde nema ni Petreša ni Petraša, ali da je isto vreme bilo Petrušića i to u više mesta u Bosni i sa različitim slavama.
 

Petrušići sa slavom Sv. Arhiđakon Stefan su oko Dervente i Maglaja, u Brusnici i Vozući. Petrušići kod Prnjavora u Vijačanima slave Đurđevdan, a u Štrpcima Ilindan. U Sokolovićima, kod Rogatice, slave Đurđevdan, u Zenici i Drageljima, kod Gradiške - Nikoljdan, a u Banjaluci - Trojicu ili Duhove. U Cerovici kod Tešnja slave Časne verige Sv. apostola Petra.

B E S P L A T N O

Istražite svoje poreklo

 

Poštovani posetioci sajta,

 

Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com

 

Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.

 

Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.

 

Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu.

Ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo, ali je moguće da je oblik Petreš nastao od Petrus (na grčkom Petar). Petrus je cincarsko ime, a Cincari su se, kao zanatlije i trgovci, krajem 18. veka naseljavali po Bosni. M. Filipović navodi da su Petrušići, ili Petrusi, u Banjaluci - Cincari, kao i to da se neki njihov predak doselio u drugoj polovini 18. veka i držao han na Sitnici.

U Sarajevu se 1682. godine pominje Petar Grk, kalajdžija i trgovac. Svi Cincari koji su dolazili kao samci u Bosnu, obavezno su se kao pravoslavci ženili Srpkinjama, pa tako i pomenuti Petar ili Petrus. 1906. godine u Sarajevu je umro ugledni Srbin, poreklom Cincarin, Petro Petrović-Petrakija, rodom iz Korče kod Moskopolja (čuvenog cincarskog trgovačkog i zanatskog centra na Balkanu) čije je prvobitno prezime bilo Ekonomul (posrbljeno Ikonomović).
 

Druga bitna činjenica koja upućuje da su Petreši bili Cincari jesu mnogobrojne i različite slave. Pošto su kao pravoslavni živeli pod uticajem grčke crkve i kulture, oni nisu imali slavu, nego imendan. Dolaskom u srpsku pravoslavnu sredinu oni su poprimali sve srpske običaje i nisu se razlikovali od svoje sredine. Da bismo, međutim, tačno odredili poreklo ovog prezimena treba zagledati u arhivski materijal, a to sada nije moguće.
 

Uzgred, za Petra Kočića - pisali smo da su i Kočići, koji su se pribili uz gačanske Maleševce, poreklom Cincari, u stvari najstariji Srbi na Balkanu - od milja su zvali Petrašin.

2024 © - Vesti online