Subota 02.10.2010.
14:09
I. Petrović - Vesti

Reizbor sudija koči put u EU

Dragana Boljević

Kakve preporuke se nalaze u završnom izveštaju Saveta Evrope (SE) koji je prezentovan ove nedelje u Beogradu?
- Cilj projekta "Podrška reformi pravosuđa u Srbiji u svetlu evropskih standarda" je bio da stručnjaci SE daju preporuke i smernice srpskom pravosuđu kako bi ono bilo spremno za trenutak kad dođe vreme za kandidaturu Srbije za članstvo u EU.

U izveštaju se polazi od toga da je osnovni reformski cilj da se vrati poverenje javnosti u pravosuđe, sa naglaskom da se uspostavi nezavisno, odgovorno, transparentno i efikasno pravosuđe.


Šta se u izveštaju kaže o reizboru sudija i tužilaca?
- Navodi se da je reizbor sudija toliko zatrovao atmosferu u pravosuđu da se reforma ne može sprovoditi dok se on ne reši. Stručnjaci SE navode da, što se tiče preispitivanja postupka opšteg reizbora, treba pod hitno pokušati da se pronađe prihvatljivo rešenje konsultujući se sa svim zainteresovanim stranama, a ukoliko se dogovor ne postigne, odlučiti o koracima za novi postupak i sprovesti transparentni izbor sudija i tužilaca.


Kako su vlasti reagovale na ovaj izveštaj?
- Izveštaj je izuzetno diskretan i doziran, ali i takav ne odgovara našim vlastima, o čemu govori i podatak da ministarka pravde Snežana Malović i predsednica Visokog saveta sudstva Nata Mesarović nisu ni ostale na prezentaciji da saslušaju stavove eksperata.

 

Stotinu predstavki za Strazbur

 

Kakvi su vaši naredni potezi?
- U Društvu sudija Srbije više nemamo nikakvu dilemu o tome da li treba ići u Strazbur zbog povrede prava na pravično suđenje. Zbog toga će do kraja oktobra bar jedno stotinak predstavki na povredu prava na pravično suđenje u razumnom roku biti predato u Strazbur.

 

Ali, ako sud bude zaključio da sudijama nije pružena prilika da dobiju odluku u razumnom roku, onda se on neće ograničavati samo na utvrđivanje te povrede nego će sam raspraviti o celoj predstavci.

 

Šta očekujete od izveštaja Evropske komisije (EK) o napretku reforme pravosuđa koji treba da bude prezentovan u novembru?
- Srbija ima veliku verovatnoću da se suoči sa negativnim izveštajem u pogledu reforme pravosuđa.

Definitivno je EU više puta stavila ozbiljne primedbe na sprovedeni reizbor sudija.

O tome su govorili i predsednik EK Žoze Manuel Barozo i evropski komesar za proširenje Štefan File, upozorivši da će EU vrlo pažljivo nadzirati na koji način će srpski zvaničnici otkloniti ozbiljne nedostatke reizbora i da će od toga zavisiti i izveštaj o napretku i eventualna kandidatura Srbije za pridruživanje.

U avgustu je i visoki zvaničnik EK Pjer Mirel upozorio da je sve što se radi u vezi reizbora odgovornost srpskih vlasti, a da je EK spremna da pomogne savetima.


Ali, ministarka pravde tvrdi da joj je savest čista?
- Evropa ne odustaje od primedbi koje je iznela na postupak reizbora jer su to ustanovile njene ekspertske grupe. Pošto naše vlasti ne žele da prihvate da je nešto loše urađeno, pokušavajući da konzerviraju stanje kakvo je, odatle proističe moj zaključak i uverenje da će izveštaj o reformi pravosuđa biti negativan.


Mogu li preko 800 žalbi neizabranih sudija Ustavnom sudu Srbije (USS) da poprave situaciju?
- Mogu, samo sa žalošću da konstatujem da su sudije Ustavnog suda potpuno pocepane oko svega što je u vezi sa reizborom sudija i u vezi sa pravnom zaštitom sudija i tužilaca. Potpuno su podeljeni, a poslednji stav USS da će se upuštati samo u činjenično stanje, da li je bilo razloga za reizbor ili ne, ne daje mi nikakvu veru da će USS na odgovarajući način i u doglednom roku rešiti ovo pitanje.

2024 © - Vesti online