Srbiji poručeno da ne talasa
Dragan Todorović (SRS), član srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini SE, smatra da je sada već izvesno da će Kosovo postati član ove panevropske organizacije i da je početni korak već učinjen usvajanjem Rezolucije Parlamentarne skupštine SE u junu ove godine.
- Na žalost, nakon što je usvojena Rezolucija u kojoj se predviđa saradnja između Sekretarijata SE i, kako oni kažu, izabranih organa Kosova, pitanje je samo vremena kada će i doći do učlanjenja u SE - kaže Todorović.
On tvrdi da su od svih prisutnih delegata, pa i srpskih poslanika, samo predstavnici radikala glasali protiv te Rezolucije.
Ne znaju ni proceduru
Nažalost, koliko je ova procedura nepoznata za srpske političare govori i to da su mnogi od njih ubeđeni da bez odluke Parlamentarne skupštine ne može biti ni prijema u SE, a tamo je šaroliko društvo i predstavnici opozicionih partija često ne glasaju onako kakve su zvanične politike njihove države.
Suština je, međutim, da odluka o prijemu leži na Komitetu ministara, a tamo svaki predstavnik glasa po direktivi svoje države i ta činjenica obezbeđuje dvotrećinsku većinu za prijem, jer od 47 država članica SE, 33 je priznalo Kosovo. |
Za razliku od Todorovića, njegov kolega iz delegacije Miloš Aligrudić (DSS) smatra da procedura prijema Kosova u SE nije pri kraju, pa "čak ni blizu", ali je ogorčen ponašanjem šefa srpske delegacije Dragoljuba Mićunovića.
- Biro skupštine je ovog meseca imao sastanak na kojem je prisustvovao i Dragoljub Mićunović i na kojem je odlučeno da se ubuduće, kada je na dnevnom redu Kosovo i sve u vezi sa njim, na sastanke Političkog komiteta u svojstvu posmatrača pozovu dva predstavnika kosovskog parlamenta, jedan iz vlasti, a jedan iz opozicije.
Moram reći da to nije nešto novo, takav status ima i Severni Kipar, ali je problem što se takvoj odluci nije usprotivio šef naše delegacije Dragoljub Mićunović. Osim toga, predstavnici DS-a su glasali za Rezoluciju Parlamentarne skupštine u junu koja se deklarativno zalaže za nemešanje SE u status Kosova, ali na više mesta potencira nezavisnost pokrajine - kaže Aligrudić.
Iako nije upoznat sa pomenutom odlukom Biroa, Dragan Todorović kaže da ga ništa od Mićunovića ne iznenađuje.
- On je predsednik Političkog saveta DS-a koji uveliko pomaže Vašingtonu i Briselu da nam otmu Kosovo i Metohiju - ponavlja Todorović.
Vlasi: Dobro i za Kosovo i za Srbiju
Azem Vlasi
Politički analitičar i advokat Azem Vlasi kaže bi od članstva Kosova u Savetu Evrope i Oebsu, korist imali i Beograd i Priština.
|
"Vesti", nažalost, juče nisu uspele da od Mićunovića, šefa srpske parlamentarne delegacije u Strazburu, provere kolike su šanse za članstvo Kosova u SE, kao i istinitost optužbi opozicionih poslanika na njegov račun. Nismo uspeli da na ovu temu dobijemo pojašnjenje ni srpskog predstavnika u Komitetu ministara SE, ambasadorke Dragane Filipović.
Ivan Vujačić (DS), međutim, smatra da se pitanje članstva Kosova u SE i Oebsu neće otvoreno postaviti u skorije vreme.
- Nezavisno od stava Srbije, KiM je još daleko od zadovoljenja standarda, pre svega vladavine prava i manjinskih i ljudskih prava. Srbija ne bi bila jedina zemlja koja bi se usprotivila učlanjenu KiM u ove organizacije - izjavio je ovaj bivši ambasador Srbije u SAD.
Teže u OEBS
|