Sreda 18.11.2009.
13:56
Tanjug, Vestionline

Potkazivači korupcije bez zaštite

On je u sredu posle rasprave u Skupštini Srbije kazao da je tim predlogom predviđeno da nadzor nad primenom zakona umesto Ministarstva kulture treba da obavlja Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Četiri osnovna zakonska prava u pogledu pristupa informacijama od javnog značaja (čl.5 Zakona):
 

  • pravo tražioca da mu bude saopšteno da li organ javne vlasti poseduje određenu informaciju, odnosno da li mu je ona dostupna;
  • pravo tražioca da mu se informacija od javnog značaja učini dostupnom tako što će mu se, bez naknade, omogućiti uvid u dokument koji tu informaciju sadrži;
  • pravo tražioca da dobije kopiju dokumenta koji sadrži traženu informaciju, uz uplatu propisane naknade u visini nužnih troškova izrade dokumenta i
  • pravo tražioca da mu se kopija dokumenta pošalje na adresu poštom, faksom, elektronskim putem ili na drugi način, uz uplatu propisane naknade u visini nužnih troškova upućivanja.

 

Ako je tražena informacija već dostupna javnosti, pravo je tražioca da ga organ uputi na to gde je i kada ona objavljena.

 

Ako dokument sadrži delove koje javnost nema opravdani interes da zna, tražilac ima pravo da mu organ javne vlasti učini dostupnim ostale delove tog dokumenta.

U toku rasprave poslanici “Napred Srbijo” naveli su da bi obaveza organa javnih vlasti u slučaju da ne mogu dostaviti traženu informaciju trebalo da bude da dostave obrazloženje i razloge zbog kojih to ne mogu da ispune.

Prema njihovom mišljenju organ javne vlasti, ukoliko nije u mogućnosti da dostavi traženu informaciju, treba da ima rok od tri dana da o tome obavesti poverenika, a kako su rekli pojedini članovi ovog zakona smanjuju pravo na dobijanje inormacija i puni su propusta.

Naprednjaci su zatražili povlačenje zakona iz procedure i pisanje novog.

Poslanici SRS su kazali da usvajanjem izmena građani neće dobiti nikakav boljitak dok će prema mišljenju poslanika DSS poverenik za informacije od javnog značaja za mnogo toga biti uskraćen.

Oni ističu i da će zakon stvoriti dodatnu konfuziju povereniku i da predstavlja korak unazad u odnosu na sve što je do sada postignuto.

Poslanici Liberalno demokratske partije upitali su zašto je Vlada Srbije odbacila amandman koji je podneo zaštitnik građana, a kojim se predviđa zaštita ljudi iz institucija koji ukažu na moguću zloupotrebu i korupciju.

Oni su istakli da je zaštita tih lica veoma važan institut za borbu protiv korupcije i da Vladu Srbije ne treba da čude slabe ocene napretka Srbije u borbi protiv korupcije kada nije želela da zaštititi taj institut.

Delu sednice prisustvovali su i stipendisti Koordinacionog tela za jug Srbije, srednjoškolci iz Preševa, Bujanovca i Medveđe, a koje je u sredu ranije primila i predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović.

2024 © - Vesti online